2o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ
351 00 ΛΑΜΙΑ
Ε' ΤΑΞΗ
2003-04
"ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΜΑΣ Ο ΣΠΕΡΧΕΙΟΣ"
Σταυρόπουλος Γεώργιος
Αργυρόπουλος Νικόλαος

Μέθοδοι υλοποίησης: εργασία πεδίου, έρευνες, συνεντεύξεις, συνεργασία με άλλους φορείς

Βασικοί στόχοι: Η κατανόηση της λειτουργίας του οικοσυστήματος του Σπερχειού, ο τρόπος που επηρεάζει το γενικότερο περιβάλλον και γενικά τη ζωή της περιοχής, τα προβλήματα που αντιμετωπίζει και οι προτάσεις για επίλυσή τους.

Αναλυτικότερα: Ο Σπερχειός με τα 85 χλμ. μήκος του και την περίπου 1900 τ.χλμ. λεκάνη απορροής του είναι το σημαντικότερο υδάτινο οικοσύστημα της περιοχής. Η σημασία του στη διατήρηση της βιοποικολότητας και τη ρύθμιση του μικροκλίματος της περιοχής μας είναι μεγάλη, όπως μεγάλη είναι και η αλληλεξάρτησή του με το άλλο σημαντικό οικοσύστημα της περιοχής μας, του Μαλιακού κόλπου.

Προβλήματα κυρίως από ανθρώπινες παρεμβάσεις υποβαθμίζουν το οικοσύστημα και το βιοτικό επίπεδο της περιοχής. Υπό την πίεση των παρεμβάσεων αυτών δημιουργούνται προβλήματα ρύπανσης, αισθητικής, μείωσης χλωρίδας και πανίδας και ανεξέλεγκτα πλημμυρικά φαινόμενα. Η ανατροπή των φυσικών ισορροπιών είναι μεγάλη και αν συνεχιστεί μπορεί να καταστεί αναπότρεπτη.

Η μελέτη της πλουσιότατης χλωρίδας και πανίδας, οι φυσικές ομορφιές του, ο ρόλος του στην ανάπτυξη της περιοχής, τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, τα αίτιά τους και οι προσπάθειες για επίλυση τους αποτελούν ένα ενδιαφέρον πεδίο για μελέτη από τους μαθητές, αλλά και για δράση τώρα στο πλαίσιο των δυνατοτήτων τους και αύριο ως ενεργών μελών.