ΤΕΕ ΚΙΣΣΑΜΟΥ N. ΧΑΝΙΩΝ
ΚΙΣΣΑΜΟΣ ΧΑΝΙΩΝ
Α' και Β' ΤΑΞΗ
2003-04, 2004-05, 2005-06
"ΑΚΡΩΤΗΡΙ ΓΡΑΜΒΟΥΣΑΣ - ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ NATURA 2000"
Ψωματάκης Μανόλης
Αλεξανδράκης Αναστάσιος
Αθανασάκης Αντώνιος

Οι λόγοι για τους οποίους επιλέξαμε να ασχοληθούμε με την εν λόγω περιοχή είναι :

Έχει προταθεί στο πρόγραμμα NATURA 2000

Στην περιοχή υπάρχουν περισσότερα από 400 είδη φυτών, μεταξύ αυτών τα 26 είναι ενδημικά της Κρήτης), 4 περιλαμβάνονται στο Κόκκινο Βιβλίο των Απειλούμενων φυτών της Ελλάδας και 25 προστατεύονται από την Ελληνική και Ευρωπαϊκή νομοθεσία. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν 3 είδη φυτών που βρίσκονται σε αυτή την περιοχή και πουθενά αλλού στη γη: ένα είδος μαργαρίτας , η Anthemis glaberrima, ένα άγριο κρεμμύδι, το Allium platakisii και η σιληνή Silene integripetala subsp. lidenii.

Επίσης ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η πανίδα της περιοχής. Μέχρι σήμερα έχουν καταγραφεί 98 είδη πουλιών. Απο αυτά τα 40 φωλιάζουν στο βιότοπο ή στη γύρω περιοχή. 26 προστατεύονται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και 14 αναφέρονται στο Κόκκινο Βιβλίο των απειλούμενων Σπονδυλοζώων της Ελλάδας. Η περιοχή του Ακρωτηρίου και των νησιών της Γραμβούσας αποτελεί στάση των μεταναστευτικών πουλιών κατά την περίοδο της άνοιξης και του φθινοπώρου.

Έχει εγκριθεί και υλοποιείται, από τον Δήμο Κισσάμου και την Διεύθυνση Δασών, διαχειριστικό πρόγραμμα προστασίας και ανάδειξης του ακρωτηρίου, που αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται συμβολή της κοινωνίας.

σχολική χρονιά 2004-2005

σχολική χρονιά 2005-2006