2o ΤΕΕ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
521 00 ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Α', Β', Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ
2004-05, 2005-06
"ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ - ΒΙΟΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑ (Α' ΜΕΡΟΣ)"
Άννα Τσεβεκίδου
Χριστίνα Μπέτζιου

Αυτή τη χρονιά αποφασίσαμε να ασχοληθούμε και πάλι με την πανίδα της λίμνης προσπαθώντας να ανακαλύψουμε αυτό που υπάρχει αλλά δε το βλέπουμε.

Έτσι πήραμε τα τρυπητά μας, τα βουρτσάκια μας και πολύ διάθεση και επισκεφθήκαμε όλα τα υπέργεια ρέματα που τροφοδοτούν τη λίμνη μας αλλά και τον Αλιάκμονα και μαζέψαμε με μεγάλη υπομονή από το νερό και κάτω από τις πέτρες οργανισμούς που
δύσκολα διακρίνονται με γυμνό μάτι.

Με τη βοήθεια του προσωπικού του ΚΠΕ Καστοριάς είδαμε κάποιους από τους οργανισμούς που μαζέψαμε στο στερεοσκόπιο και άλλους στο μικροσκόπιο τους αναγνωρίσαμε και μπήκαμε στη
διαδικασία κατανόησης της σημασίας της ύπαρξής τους.

Εντυπωσιαστήκαμε από την ποικιλία τους, το πλήθος τους αλλά και τη μεγάλη σημασία τους στην τροφική αλυσίδα.

Παράλληλα συνεχίσαμε να ψάχνουμε και να αναγνωρίζουμε μεγαλύτερα άτομα της πανίδας της λίμνης και να βγάζουμε όμορφες φωτoγραφίες.

Μέσα από αυτή την αναζήτησή μας γνωρίσαμε και άλλες ομορφιές του τόπου μας, χαθήκαμε στη φύση, δεθήκαμε περισσότερο σαν ομάδα και διασκεδάσαμε με την ψυχή μας.

Ομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2ου ΤΕΕ Καατοριάς

σχολική χρονιά 2005-2006