3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
ΒΑΛΑΩΡΙΤΟΥ 27
Β' & Γ' ΤΑΞΗ
2004-05, 2005-2006
ΟΜΑΔΑ Α': "ΤΟ ΒΑΡΟΥΣΙ: Η ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ"
ΟΜΑΔΑ Β': "ΤΟ ΠΕΡΙΑΣΤΙΚΟ ΔΑΣΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ: ΠΝΕΥΜΟΝΑΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ "
Μαριάννα Αποστόλου
Καλλιόπη Μαγαλιού
Ευθαλία Κόπανου

"ΤΟ ΠΕΡΙΑΣΤΙΚΟ ΔΑΣΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ: ΠΝΕΥΜΟΝΑΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ "

Τα δάση ως ζωντανό οικοσύστημα δίνουν την ευκαιρία στους μαθητές μας με την ανάπτυξη ομαδοσυνεργατικού πνεύματος και την επιλογή δραστηριοτήτων και παρεμβάσεων, να συμβάλλουν στην προώθηση των αξιών της οικολογικής ισορροπίας, της βιώσιμης ανάπτυξης και της ποιότητας της ζωής.

Με την εκτίμηση ότι οι μαθητές είναι οι αυριανοί πολίτες και ότι η σωστή ενημέρωση και αγωγή τους είναι κρίσιμης σημασίας για τη διατήρηση του φυσικού περιβάλλοντος στη χώρα μας, η εκπαιδευτική ομάδα αναζητώντας μια θέση στην κοινωνία του αύριο, προσπαθεί μέσα από ασκήσεις πεδίου, δραστηριότητες, παιχνίδια, ερωτηματολόγια να βοηθήσει τα παιδιά να συνειδητοποιήσουν ότι η αειφορική διαχείριση των οικοσυστημάτων, ο οικολογικός τουρισμός, η σοφή χρήση των πόρων, η ορθολογική υλοτόμηση, η προστασία των δασών, η αναδάσωση, ο εθελοντισμός και η διάθεση συμμετοχής για την προστασία του περιβάλλοντος, είναι τα συστατικά μιας σύγχρονης Ελλάδας όπου το περιαστικό πράσινο βρίσκει τη θέση του στην ολοκλήρωση της σύγχρονης ζωής στα αστικά κέντρα.

ΜΗΝΑΣ
ΣΥΝΟΨΗ ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ
ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Νοέμβριος

• Επιλογή του θέματος
• Χωρισμός σε ομάδες, αναζήτηση επιμέρους θεμάτων υποομάδων
• Κατανομή εργασιών

Δεκέμβριος
• Επίσκεψη της περιβαλλοντικής ομάδας στο Δασαρχείο Τρικάλων - Συνέντευξη
• Επίσκεψη στο αισθητικό άλσος Προφήτη Ηλία Ν. Τρικάλων, καθαρισμός του χώρου από σκουπίδια, εργασίες πεδίου, φωτογραφήσεις, καταγραφή χλωρίδας - πανίδας, σχεδιασμός μονοπατιού, τοποθέτηση πινακίδων.
• Επίσκεψη στο ΤΕΙ Δασοπονίας Καρδίτσας - Ενημέρωση από τον καθηγητή κο Βέργο
Ιανουάριος
• Δάσος Διαλεχτού - Παιχνίδι (τροφική αλυσίδα) - Παιχνίδι ρόλων - Συλλογή υλικών για χειροτεχνίες - Ύψος των δέντρων - Ηλικία των δέντρων
• Έντυπη ανακοίνωση για τη σημασία της προστασίας των δασών στην εφημερίδα του σχολείου