4o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ
Β' & Γ'
2004-05, 2005-06
"ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΡΥΓΑΝΑ ΠΟΛΛΑ -
ΤΟ ΦΡΥΓΑΝΙΚΟ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΥΜΗΤΤΟΥ"
Σωτηρία Γιαννακοπούλου
Παναγιώτα Κατσίρη

Τα παιδιά γνωρίζουν καλύτερα τον τόπο τους. Βιώνουν το φυσικό περιβάλλον του Υμηττού. Γνωρίζουν την έννοια του οικοσυστήματος και το ρόλο του περιαστικού πρασίνου. Συγκεντρώνουν πληροφορίες για την ιστορία, τη γεωλογία, το κλίμα και τη μεσογειακή βλάστηση. Μελετούν ιδιαίτερα το φρυγανικό οικοσύστημα και τη βιοποικιλότητά του με τη βοήθεια κλείδας. Καταγράφουν τους κινδύνους και τις ανθρωπογενείς επεμβάσεις στο οικοσύστημα της περιοχής και τις συνέπειές τους.

Συνεργάζονται με την Τοπική Αυτοδιοίκηση, Φορείς, Συλλόγους, ειδικούς επιστήμονες και κατοίκους της περιοχής για συλλογή πληροφοριών. Για την επίτευξη των στόχων οι μαθητές εργάζονται ομαδικά, γίνεται καταμερισμός εργασιών, παρακολουθούν εισηγήσεις, προσεγγίζουν βιωματικά με περιβαλλοντικό μονοπάτι και εργασίες πεδίου, ερευνούν, μετρούν, καταγράφουν, επεξεργάζονται στοιχεία, συγκρίνουν, προβληματίζονται, εκφράζονται και προτείνουν λύσεις για τη βιώσιμη ανάπτυξη της περιοχής και την ανάπλαση του Υμηττού.

Ανταλλάσσουν εμπειρίες και πληροφορίες με παιδιά άλλων σχολείων που συμμετέχουν στο Τοπικό και Εθνικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στα οποία έχει ενταχθεί το πρόγραμμα και ιδιαίτερα με το συνεργαζόμενο σχολείο (5ο Γυμνάσιο Αλίμου) για τη χλωρίδα του Υμηττού.

Χρησιμοποιούν το διαδίκτυο για συλλογή πληροφοριών που αφορούν τη χλωρίδα στα μεσογειακά οικοσυστήματα άλλων χωρών της Μεσογείου αλλά και τους κινδύνους που τα απειλούν. Επεξεργάζονται ηλεκτρονικά τις πληροφορίες που συγκεντρώνουν και ετοιμάζουν παρουσίαση με τη βοήθεια των Νέων Τεχνολογιών.

1. Αθανασία Πεσιρίδη
2. Κωνσταντίνος Γεωργίου