7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΝΟΜΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Γ'
2005-06, 2006-07
"ΤΟ ΑΜΠΕΛΙ, Ο ΤΡΥΓΟΣ: ΕΝΑΣ ΧΟΡΟΣ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ"
Αμαλία Ταπραντζή
Δέσποινα Χονδρογιάννη

Μερικοί από τους στόχους του προγράμματός μας είναι:

- Να αντιληφθούν οι μαθητές σε ποιους τόπους βρίσκει ευνοϊκές, εδαφικές και κλιματολογικές συνθήκες για ν' αναπτυχθεί το αμπέλι

- Να μάθουν την καλλιέργειά του (φάσεις ανάπτυξης, εχθροί κ.ά.)

- Να γίνουν ικανά να αναγνωρίζουν τα προϊόντα του αμπελιού (κρασί, ξύδι, σταφίδα κ.ά.)

- Να έρθουν σε επαφή με λογοτεχνικά κείμενα, παραδόσεις, τραγούδια και ποιήματα που αφορούν το αμπέλι

- Να εκτιμήσουν την αξία της προστασίας του αμπελιού

- Να είναι πρόθυμοι να φροντίζουν το αμπέλι

- Να γίνουν ικανά να ανακοινώνουν τις εργασίες τους και να τονώσουν την αυτοεικόνα τους

- Να αποκτήσουν δεξιότητες και να δημιουργήσουν στάσεις και αξίες που χαρακτηρίζουν τον ευαισθητοποιημένο, ενημερωμένο και ενεργό πολίτη

- Να μάθουν να αυτενεργούν και να συνεργάζονται για την αναζήτηση πληροφοριών

- Να αποκτήσουν δεξιότητες στη φροντίδα των φυτών και να αναλάβουν υπεύθυνα τη φροντίδα τους

Οι προγραμματισμένες δραστηριότητες που θα γίνουν στα πλαίσια του προγράμματος είναι οι εξής:

- Σεπτέμβρης: Επίσκεψη σε αμπελώνα όπου τα παιδιά θα παρακολουθήσουν την συγκομιδή των αμπελιών και τον τρύγο.

- Οκτώβρης: Επίσκεψη σε πατητήρι για να γνωρίσουν πώς παράγεται το κρασί.

- Νοέμβρης: Επίσκεψη στη γειτονιά. Παρατήρηση - καταγραφή φυτών γενικότερα, με έμφαση στο αμπέλι. Συζήτηση για την κατάσταση των δέντρων.

- Δεκέμβρης: Κατασκευές χριστουγεννιάτικες με σταφύλι. Παρασκευή γλυκών και φαγητών στην τάξη (κέικ με σταφίδες, ντολμαδάκια με αμπελόφυλλα κ.ά.).

- Γενάρης: Επίσκεψη σε εργαστήρι πηλοπλαστικής , όπου τα παιδιά θα φτιάξουν τα δικά τους ποτήρια κρασιού και κανάτες με τη βοήθεια των κεραμιστών.

- Φλεβάρης: Προβολή DVD με θέμα: "Διόνυσος, ο θεός της Αμπέλου" και "Πώς γίνεται το κρασί", "Είδαν τα μάτια μας Γιορτές".

- Μάρτης-Απρίλης: Προετοιμασία σεναρίων για το παιχνίδι ρόλων. Παιχνίδια στον αύλειο χώρο του σχολείου με λέξεις κλειδιά (λέξεις - μουσική ) σχετικές με το αμπέλι. Εκμάθηση παραδοσιακών χορών (π.χ. "Αμπέλι μου πλατύφυλλο..."), εκμάθηση τραγουδιών (π.χ. "Πού πας αφέντη μέρμηγκα..." ), δημιουργία μακέτας της Αττικής χρησιμοποιώντας ως υλικά κατασκευής προϊόντα του αμπελιού: κληματόβεργες, σταφίδες, φύλλα κ.ά.

- Μάης: Επεξεργασία και συστηματοποίηση των πάσης φύσεως συγκεκριμένων πληροφοριών.

- Ιούνης: Παρουσίαση της εργασίας μας.

Η περιβαλλοντική μας ομάδα αποτελείται από τα παιδιά της Γ'2 και Γ'3 τάξης του σχολείου μας. Είναι μια ομάδα 46 παιδιών.

σχολική χρονιά 2006-2007