ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.) ΝΑΟΥΣΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
Ν. ΗΜΑΘΙΑΣ
2332028151
2332028151
mail@eeeek.ima.sch.gr
ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
592 00 ΝΑΟΥΣΑ
2006-07, 2007-08
"ΣΓΟΥΡΕ ΒΑΣΙΛΙΚΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΑ ΜΟΥ..."
Μάρθα Καρβουνίδου
Χρυσάνθη Μόδια
Νικολέττα Γαρουφαλίδου

ΘΕΜΑ: αρωματικά φυτά και βότανα

ΣΚΟΠΟΣ:

Ανάπτυξη ομαδικής εργασίας
-
Γνωριμία με τα αρωματικά φυτά και βότανα του τόπου, τις απαιτήσεις τους, το περιβάλλον τους, τα περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν, τις ιδιότητές τους, τους μύθους και τις παραδόσεις που τα συνοδεύουν, τη θέση που έχουν στην τέχνη και τη λογοτεχνία, τη χρησιμότητά τους
- Γνωριμία με τα αρωματικά φυτά και βότανα άλλων τόπων
-
Ανακάλυψη του βιολογικού κύκλου των φυτών

ΣΤΟΧΟΣ:

Η παραγωγή, μεταποίηση, συσκευασία, αποθήκευση των αρωματικών φυτών. Εύρεση τρόπων εμπορίας και κατανάλωσης.

ΜΕΘΟΔΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ: μέθοδος project

ΔΟΜΗ:

- Πρώτη επαφή με τα αρωματικά φυτά και βότανα από συγγενείς, βιβλία κα (ποια είναι, που και πως χρησιμοποιούνται)
- Εύρεση σπόρων (από το σπίτι, την αυλή, το δάσος, αγορά)
- Καλλιέργεια σε γλάστρες και στο θερμοκήπιο
- Γνωριμία με τα αρωματικά φυτά και βότανα στην τέχνη και τη λογοτεχνία
- Παρακολούθηση του βιολογικού κύκλου των φυτών
- Μετά την καλλιέργεια των φυτών ακολουθεί μεταποίησή τους, η συντήρηση και η αποθήκευση. Εύρεση τρόπων εμπορίας και κατανάλωσης
- Παραγωγή προϊόντων που έχουν ως πρώτη ύλη αρωματικά φυτά
- Παρουσίαση της δουλειάς και διανομή προϊόντων αρωματικών φυτών και αρωματικών φυτών σε γλάστρες
- Αξιολόγηση

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΔΡΑΣΕΩΝ:

Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει με τη γνωριμία των αρωματικών φυτών και επιλέγοντας τα αρωματικά φυτά που θα καλλιεργηθούν αμέσως μετά στο θερμοκήπιο (διαθέτει το σχολείο). Επίσης θα μελετηθούν τα περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα αρωματικά φυτά και βότανα στη φύση σε συνάντηση με γεωπόνο της Διεύθυνσης Γεωργίας και του ΕΘΙΑΓΕ.

Οι καλλιεργητικές εργασίες που απαιτούνται θα γίνονται μέχρι το τέλος του προγράμματος και ταυτόχρονα θα γίνεται παρακολούθηση του βιολογικού κύκλου των φυτών.

Θα γίνει γνωριμία με τα αρωματικά φυτά και βότανα στην τέχνη, τη λογοτεχνία, τους μύθους και τις παραδόσεις με επίσκεψη στη βιβλιοθήκη και συνάντηση με καλλιτέχνη (πχ. ζωγράφο). Οι μαθητές μπορούν να κάνουν τις δικές τους εικαστικές δημιουργίες και αφίσα με θέμα αρωματικά φυτά κ.ά.

Ένα από τα θέματα που θα μας απασχολησουν είναι οι ιδιότητες και χρήσεις των αρωματικών φυτών. Στα πλαίσια αυτά θα γίνουν επισκέψεις σε μαγαζιά που πουλούν αρωματικά φυτά ή προϊόντα τους, συνάντηση με μάγειρα και ομοιοπαθητικό γιατρό. Οι μαθητές μπορούν να κάνουν μικρά βιβλιαράκια με τα αρωματικά φυτά και τις ιδιότητές τους, παζλ, επιτραπέζιο παιχνίδι κ.λπ.

Όταν τα καλλιεργημένα φυτά θα είναι έτοιμα θα γίνει μεταποίηση, συντήρηση, παραγωγή άλλων προϊόντων (αιθέρια έλαια, καλλυντικά, οδοντόκρεμα, αρωματικά λάδια κ.ά.). Επίσης μπορεί να γίνει επίσκεψη σε κήπους, πάρκα, δάσος για να βρούμε αρωματικά φυτά και βότανα και φύτευση αρωματικών φυτών σε πάρκα του Δήμου Νάουσας.

Στο τέλος της κάθε σχολικής χρονιάς θα γίνει παρουσίαση της δουλειάς και των παραγόμενων προϊόντων και αξιολόγηση του προγράμματος από όλο το σύλλογο των καθηγητών, τους συμμετέχοντες μαθητές και τους συντονιστές εκπαιδευτικούς.

σχολική χρονιά 2007-2008

σχολική χρονιά 2008-2009