"ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ & ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΔΑΣΩΝ"

ΒΑΛΕΤΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΟΥ ΜΕ ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2007-2008

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΔΙΚΤΥΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Εθνικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
"ΒΙΟΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑ - ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ"
Κ.Π.Ε. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

Δάσος ή δασικό οικοσύστημα ονομάζουμε το οργανικό σύνολο άγριων φυτών με ξυλώδη κορμό πάνω στην επιφάνεια του εδάφους, τα οποία, μαζί με την χλωρίδα και την πανίδα, αποτελούν ιδιαίτερη βιοκοινότητα (δασοβιοκοινότητα) και ιδιαίτερο φυσικό περιβάλλον (δασογενές).

Δασική έκταση υπάρχει όταν στο παραπάνω σύνολο η άγρια ξυλώδης βλάστηση, υψηλή ή θαμνώδης, είναι αραιή.

Η ελληνική φύση χαρακτηρίζεται από την ακατάπαυστη εναλλαγή τοπίου: βουνό και θάλασσα, πλούσια χλωρίδα και πανίδα.

Κατά τη μακρινή αρχαιότητα η χώρα μας διατηρούσε απέραντα δάση: βαθύσκια δάση οξυάς και βελανιδιάς, ελατοδάση, πεύκα, κυπαρίσσια, θαμνολίβαδα.

Τα ελληνικά δάση έχουν μεγάλη οικολογική αξία λόγω της υψηλής βιοποικιλότητας, το πλήθος ενδημικών φυτικών ειδών. Είναι δάση που ανανεώνονται με φυσική αναγέννηση. Η ελληνική χλωρίδα απαρτίζεται από 5.000  περίπου είδη.

Σήμερα τα δάση μας καλύπτουν έκταση 25.124.180 στρέμματα που αναλογούν μόλις στο 19% της συνολικής έκτασης της χώρας.

ΤΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ

- Προστατεύει & διατηρεί το οικοσύστημα και τη βιοποικιλότητα.
- Συμβάλλει στη διατήρηση της βιολογικής ισορροπίας στη φύση δημιουργώντας κατάλληλες συνθήκες για τη διατήρηση πλούσιας χλωρίδας και πανίδας.
- Ρυθμίζει το μικροκλίμα και συμβάλλει στην προστασία του παγκόσμιου κλίματος αμβλύνοντας τις ακραίες θερμοκρασίες.
- Προστατεύει από τη διάβρωση και τις πλημμύρες, συγκρατεί το έδαφος.

- Απορροφά το διοξείδιο του άνθρακα και παράγει οξυγόνο.
 - Συμβάλλει στον εμπλουτισμό του υδροφόρου ορίζοντα και ενεργεί σαν φυσικό φίλτρο του νερού.
- Μειώνει την ένταση της ηλιακής ακτινοβολίας, παρεμποδίζει τη γήινη ακτινοβολία, προστατεύει από το θόρυβο και τον άνεμο.
- Προσφέρει ευκαιρίες απασχόλησης, δημιουργίας, άθλησης και ψυχαγωγίας.
- Προσφέρει πολύτιμα προϊόντα (ρητίνη, ξύλο, κάρβουνο, μέλι, βότανα, τροφή για την κτηνοτροφία).

ΑΙΤΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ

- Πυρκαγιές, εμπρησμοί, εγκατάλειψη εστιών φωτιάς, κάψιμο βοσκοτόπων
- Ληστρικές υλοτομίες
- Εκτεταμένες εκχερσώσεις
- Αλόγιστη υπερβόσκηση
- Αλλαγή κλίματος
(αύξηση θερμοκρασίας, μείωση βροχοπτώσεων, όξινη βροχή)

- Εγκατάλειψη βιώσιμης διαχείρισης φυσικού πλούτου
- Αντιμετώπιση του φυσικού περιβάλλοντος μόνο σαν παραγωγικό στοιχείο
- Ανεξέλεγκτη λειτουργία λατομείων και μεταλλείων

- Αυθαίρετη δόμηση και ασχεδίαστη επέκταση οικισμών
- Ανεξέλεγκτη ανάπτυξη της βιομηχανίας
- Αστικά απορρίμματα (παράνομες χωματερές) και βιομηχανικά απόβλητα
- Υπερβολική χρήση λιπασμάτων και φυτοφαρμάκων στη γεωργία

- Έλλειψη πολιτικού συντονισμού και πρόληψης
- Παθητική στάση τοπικών κοινωνιών, αδράνεια

Από τις πυρκαγιές του 2007 επλήγησαν 10 Εθνικοί Δρυμοί, κάηκαν 2,5 εκατομμύρια στρέμματα δασικών και φυσικών περιοχών, έχασαν τη ζωή τους 74 άνθρωποι και οι ζημιές υπερέβησαν τα 2 δισεκατομμύρια ευρώ.

ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΑΣΗ;

- Αποτελεσματικά μέτρα για την προστασία των δασών και την πρόληψη των πυρκαγιών και εφαρμογή δασικής πολιτικής (υποδομές, δασοπυροσβεστικό προσωπικό, πυροσβεστικά οχήματα, εναέρια μέσα δασοπυρόσβεσης, ζώνες αντιπυρικής προστασίας)
- Διαπαιδαγώγηση πληθυσμού και ευαισθητοποίηση κοινωνικών φορέων, τοπικής αυτοδιοίκησης, επιστημόνων, περιβαλλοντικών οργανώσεων, εθελοντών, μαθητικών κοινοτήτων
- Ισχυρό νομοθετικό πλαίσιο για την προστασία των δασικών εκτάσεων και διαμόρφωση δασικών χαρτών
- Οικολογική αποκατάσταση και αναγέννηση πυρόπληκτων περιοχών

Κάθε χρόνο στις 21 Μαρτίου, πρώτη μέρα της Άνοιξης γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Δασοπονίας που έχει σα στόχο την ενημέρωση των πολιτών για την αξία των δασών και την κινητοποίησή τους για την προστασία του φυσικού περιβάλλοντος.

Για τη συνδρομή τους στην υλοποίηση του φετινού προγράμματος η περιβαλλοντική ομάδα του Βαλέτειου Γυμνασίου Ίου ευχαριστεί:

- την υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Δ.Ε. Κυκλάδων κα Μόρφα Ελένη
- την Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης