3o ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ

Διονύσιος Διονυσόπουλος (ΠΕ12)
Μάρκος Καραστογιάννης (ΠΕ14)

ΕΠΙΛΟΓΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

Η δημιουργία των ομάδων όπως και η επιλογή του θέματος πραγματοποιήθηκε μετά από μια μακροχρόνια διαδικασία υπό την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητών. Αρχικά, δήλωσαν συμμετοχή όσοι μαθητές ήθελαν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα και ακολούθησε η ψηφοφορία για την επιλογή του θέματος μεταξύ αρκετών υποψήφιων θεμάτων από τα οποία επιλέχθηκε ομόφωνα το θέμα «ΕΙΔΗ ΠΡΟΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ». Το συγκεκριμένο θέμα επιλέχθηκε συγκεντρώνοντας το μεγαλύτερο ενδιαφέρον των μαθητών οι οποίοι έχουν επηρεαστεί και ευαισθητοποιηθεί με τους κινδύνους που απειλούν πολλά είδη της πανίδας και της χλωρίδας.

ΣΤΟΧΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Στόχοι του προγράμματος μας είναι η ευαισθητοποίηση και η ενημέρωση των μαθητών, ώστε να κατανοήσουν εις βάθος τις σχέσεις που διαμορφώνονται μεταξύ των ειδών. Ακόμη, στοχεύουμε στην αφομοίωση των συνεπειών που έχει η αλόγιστη χρήση των χημικών ουσιών από τους μαθητές ώστε να υιοθετήσουν νέες και θετικές στάσεις συμπεριφοράς απέναντι στο περιβάλλον στη μετέπειτα ζωή τους.

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ - ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Η υλοποίηση του προγράμματος μας ακολουθεί φυσικά μια συγκεκριμένη μεθοδολογία η οποία περιλαμβάνει τη συζήτηση του θέματος, τη μελέτη του και φυσικά την ενημέρωση των μαθητών από ειδικούς όπως και η βιβλιογραφική έρευνα που θα πραγματοποιηθεί. Ακόμη, οι μαθητές όπως προαναφέρθηκε έχουν χωριστεί σε ομάδες κάθε μια από τις οποίες διαπραγματεύεται διαφορετικό τομέα του θέματος και από τις οποίες θα συγκεντρωθούν όλες οι πληροφορίες. Εκτός από αυτές, οι μαθητές θα πραγματοποιήσουν μια σειρά επισκέψεων σε ειδικά κέντρα για περαιτέρω πληροφόρηση. Φυσικά περιλαμβάνονται επισκέψεις και παρακολουθήσεις προγραμμάτων σε διάφορα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Τέλος, ακολουθεί η επεξεργασία, η σύνθεση, η ταξινόμηση του υλικού και η αξιολόγηση του προγράμματος μέσω ομαδικής συζήτησης.

Κάθε μήνα η ομάδα μας θα ακολουθεί ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα: Αρχίζοντας με τον Οκτώβρη όπου έγινε η επιλογή του θέματος και ο χωρισμός των ομάδων. Ακολουθούν Νοέμβριος, Δεκέμβριος και Ιανουάριος με την συλλογή πληροφοριών, τις επισκέψεις σε ειδικά κέντρα περίθαλψης άγριων πουλιών όπως αυτά της Αίγινας, της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης, Ζακύνθου με την Περιβαλλοντική Οργάνωση WWF Ελλάς όπως και με διάφορα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης όπως αυτά της Καστοριάς, Θεσσαλονίκης, Ζακύνθου, Μαγνησίας και Άρτας. Επίσης, πρόκειται να συνεργαστούμε με το Εθνικό Θεματικό Δίκτυο "ΒΙΟΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑ - Το Εργαστήρι της Ζωής" του ΚΠΕ Καστοριάς όπως και κάποιες οικολογικές προσπάθειες που πρόκειται να πραγματοποιηθούν όπως αυτή στο Δασαρχείο Κοζάνης.

ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

1. ΑΓΓΕΛΙΔΟΥ ΣΜΑΡΩ