2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ

ΝΟΜΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Α'
2008-09 & 2009-10
"ΖΩΑ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ"

Σγουρώ Χρυσού
Ματούλα Μακρή

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

Για το σχολικό έτος 2008-2009 τα τμήματα Α2 και Α3 επιλέξαμε να υλοποιήσουμε το πρόγραμμα «Ζώα που ζουν κοντά στον άνθρωπο» για δύο κυρίως λόγους:

1. είναι θέμα οικείο στους μαθητές, άπτεται των εμπειριών και των ενδιαφερόντων τους και
2. είναι θέμα προσιτό για την ηλικία τους που θα δώσει το ερέθισμα για την ενασχόλησή μας και με άλλα ζώα (άγρια, υπό εξαφάνιση, κ.λπ.) την προσεχή χρονιά.

ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Οι στόχοι που θέτουμε είναι:

1. η περαιτέρω εξοικείωση των μαθητών με τα ζώα που ζουν κοντά στον άνθρωπο (κατοικίδια, αδέσποτα, εξημερωμένα)
2. η κατανόηση του ρόλου τους στο οικοσύστημα και της χρησιμότητάς τους στον άνθρωπο και
3. ο συσχετισμός του ρόλου τους με τη διατροφή του ανθρώπου (παράγωγα προϊόντα, διατροφική πυραμίδα κ.λπ.).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΣΜΕΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Αφόρμηση δίνουν τόσο οι εμπειρίες των μαθητών όσο και ανάλογα κεφάλαια στα μαθήματα της Γλώσσας και της Μελέτης Περιβάλλοντος.

Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες θα αναζητήσουν στοιχεία για τα ζώα, τα οποία θα συγκεντρωθούν στην τάξη για να γίνει επεξεργασία και ανάλυσή τους.

Στο τέλος θα ακολουθήσει η εξαγωγή συμπερασμάτων και η παρουσίασή τους.

Στα πλαίσια του προγράμματος σχεδιάζονται δραστηριότητες που θα δίνουν ερεθίσματα στους μαθητές για την όσο το δυνατό σφαιρικότερη ενασχόλησή τους με το θέμα. Οι επισκέψεις στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο και το Παιδικό Μουσείο, η διεξαγωγή έρευνας - με τη μορφή ερωτηματολογίου - για το κατοικίδιο που έχουν στο σπίτι και την προτίμησή τους σε κάποιο ζώο, η περιήγηση στη συνοικία για τον εντοπισμό των ζωικών ειδών που συναντάμε, το θεατρικό παιχνίδι ρόλων με μάσκες ζώων συνδυασμένο με τις Απόκριες, είναι κάποιες από τις σχεδιαζόμενες δραστηριότητες που στοχεύουν στη δραστηριοποίηση των μαθητών μας και την κατάκτηση των στόχων με όσο το δυνατό πιο διασκεδαστικό τρόπο.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ