2/θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ KATΩ ΚΑΣΤΕΛΛΙΑΝΩΝ

ΝΟΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
A', B', Γ', Δ' & Ε'
2008-2009
"ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΠΤΗΝΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ - ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ"

Ευριδίκη Καμαράτου
Ειρήνη Γρηγοριάδου

Η αφορμή για την επιλογή του θέματος δόθηκε όταν στον προαύλιο τοίχο του σχολείου μας βρέθηκε ένας μεγάλος γύπας. Το νηπιαγωγείο, το οποίο συστεγάζεται με το δημοτικό μας ανέφερε το γεγονός και οι μαθητές του δημοτικού ενθουσιάστηκαν, αν και το σχολείο βρίσκεται στους πρόποδες βουνών και το φαινόμενο αυτό είναι κάτι καθημερινό για τα παιδιά. Η επιλογή του θέματος ενισχύθηκε από αυτήν την εμπειρία και προκάλεσε το ενδιαφέρον όλων των παιδιών, καθώς σε συνεργασία μαζί τους και με τα παιδιά του νηπιαγωγείου αποφασίσαμε να πραγματοποιήσουμε ανάλογη εργασία και να εμβαθύνουμε σε αυτό το θέμα.

Καθώς οργανώναμε το πρόγραμμα της Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης βρέθηκαν πολλές επιλογές για διερεύνηση και εμβάθυνση στο συγκεκριμένο θέμα. Η εκκίνηση του οποιουδήποτε προγράμματος χαρακτηρίζεται αρχικά από τη γνωριμία με το θέμα και στη συνέχεια η ανάπτυξη της θεματολογίας που έχουμε επιλέξει και διαμορφώσει. Έτσι κι εμείς θα ξεκινήσουμε με μια απλή γνωριμία και αναγνώριση των άγριων πτηνών της Κρήτης και ιδιαίτερα της γύρω περιοχής και στη συνέχεια η διαμόρφωση του προγράμματος θα γίνει ανάλογα με τα ενδιαφέροντα των μαθητών.

Το ζητούμενο είναι οι μαθητές:

- Να γνωρίσουν την πανίδα του τόπου τους.
- Να γνωρίσουν τα είδη πτηνών που ζουν στην Κρήτη όπως ο κρητικός χρυσαετός, ο γυπαετός, το γεράκι, να μάθουν πώς ζουν, τι τρώνε, πώς αναπαράγονται.
-
Να μάθουν να τα αναγνωρίζουν, να μάθουν τις κοινές και τις τοπικές ονομασίες.
-
Να ευαισθητοποιηθούν απέναντι στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα περήφανα αυτά ζώα από τον ίδιο τον άνθρωπο.
-
Να γνωρίσουν τις οργανώσεις που παλεύουν για την προστασία τους και την ταυτόχρονη ευαισθητοποίηση των πολιτών.
-
Να αποκτήσουν μια υπεύθυνη στάση απέναντι σε κάθε μορφή ζωής.
-
Να αναζητήσουν τα ίδια τρόπους αντιμετώπισης των προβλημάτων που καθημερινά συναντούν αυτά τα πτηνά.

Για το σκοπό αυτό έχει προγραμματιστεί επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Ηράκλειο, όπου πραγματοποιούνται ενδιαφέροντα εκπαιδευτικά προγράμματα. Θα φιλοξενήσουμε στο χώρο του σχολείου μας επίσημο συνεργάτη του Συνδέσμου Προστασίας Περιβάλλοντος να μας μιλήσει για όλα όσα ενδιαφέρονται να μάθουν τα παιδιά.

Το πρόγραμμα φυσικά συνδέεται απόλυτα με τις προτάσεις των παιδιών και όλα αυτά που θέλουν να γνωρίσουν και να προτείνουν. Θα υπάρξουν δραστηριότητες που συνδέονται με όλους τους τομείς του Αναλυτικού Προγράμματος (αναζήτηση και οργάνωση πληροφοριών μέσω internet, βιβλίων, περιοδικών, συνεντεύξεων, πειραματισμός και εξερεύνηση, έκφραση ιδεών μέσω της δραματοποίησης, της ζωγραφικής κ.ά.). Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί το τρίμηνο Μάρτιος - Μάιος 2009 σε συνεργασία με το συστεγαζόμενο νηπιαγωγείο, θα κλείσει με την αξιολόγηση και την παρουσίαση της δουλειάς των παιδιών σε έκθεση που θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου και θα μοιραστεί στους γονείς σε μορφή DVD .

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ:

1. Ερνέστο Ζγούρι

2. Ελευθερία Κανακαράκη