ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ KATΩ ΚΑΣΤΕΛΛΙΑΝΩΝ

ΝΟΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
νήπια
2008-2009
"ΑΓΡΙΑ ΠΤΗΝΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ - ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ"

Χαρά Λαμπράκη

Η αφορμή για την επιλογή του θέματος δόθηκε όταν στον προαύλιο τοίχο του σχολείου μας βρέθηκε ένας μεγάλος γύπας. Το σχολείο βρίσκετε στους πρόποδες βουνών και το φαινόμενο αυτό ήταν κάτι καθημερινό για τα παιδιά. Παρόλα αυτά ενθουσιάστηκαν και άρχισαν να δίνουν το καθένα τη δική του ονομασία στο φτερωτό μας φίλο (γύπας, σκάρα κ.ά.) και να μοιράζονται το καθένα τις δικές του εμπειρίες (πραγματικές ή φανταστικές) με τους συμμαθητές τους. Το θέμα φάνηκε να τους ενθουσιάζει πολύ και έτσι αποφασίσαμε, σε συνεργασία με το δημοτικό σχολείο με το οποίο συστεγαζόμαστε, να ερευνήσουμε λίγο περισσότερο το θέμα.

Στην οργάνωση του προγράμματος παρουσιάστηκαν ένα σωρό πράγματα που μπορούσαμε να κάνουμε. Ξεκινώντας λοιπόν από την γνωριμία με τα άγρια πτηνά της Κρήτης, και περισσότερο της περιοχής μας, και πάντα στο πλαίσιο των δυνατοτήτων τους, δίνονται ευκαιρίες στα παιδιά:

- Να αποκτήσουν μια πρώτη εικόνα της πανίδας του τόπου τους
- Να γνωρίσουν τα είδη πτηνών που ζουν στην Κρήτη όπως ο κρητικός χρυσαετός, ο γυπαετός, το γεράκι, να μάθουν πώς ζουν, τι τρώνε, πώς αναπαράγονται.
-
Να ευαισθητοποιηθούν απέναντι στα προβλήματα που αντιμετωπίσουν τα περήφανα αυτά ζώα από τον ίδιο τον άνθρωπο.
-
Να γνωρίσουν τις οργανώσεις που παλεύουν για την προστασία τους και την ταυτόχρονη ευαισθητοποίηση των πολιτών.
-
Να αποκτήσουν μια υπεύθυνη στάση απέναντι σε κάθε μορφή ζωής.
-
Να αναζητήσουν τα ίδια τρόπους να αντιμετώπισης των προβλημάτων που καθημερινά συναντούν οι καινούργιοι τους φίλοι.

Για τον σκοπό αυτό έχει προγραμματιστεί επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Ηράκλειο, όπου πραγματοποιούνται ενδιαφέροντα εκπαιδευτικά προγράμματα. Θα φιλοξενήσουμε στο χώρο του σχολείου μας επίσημο συνεργάτη του Συνδέσμου Προστασίας Περιβάλλοντος να μας μιλήσει για όλα όσα ενδιαφέρονται να μάθουν τα παιδιά.

Το πρόγραμμα φυσικά συνδέεται απόλυτα με τις προτάσεις των παιδιών και όλα αυτά που θέλουν να γνωρίσουν και να προτείνουν. Θα υπάρξουν δραστηριότητες που συνδέονται με όλους τους τομείς του Αναλυτικού Προγράμματος (αναζήτηση και οργάνωση πληροφοριών μέσω internet, βιβλίων, περιοδικών, συνεντεύξεων, πειραματισμός και εξερεύνηση, έκφραση ιδεών μέσω της δραματοποίησης, της ζωγραφικής κ.ά.). Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί το τρίμηνο Μάρτιος - Μάιος 2009, θα κλείσει με την αξιολόγηση και την παρουσίαση της δουλείας των παιδιών σε έκθεση που θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου και θα μοιραστεί στους γονείς σε μορφή DVD .

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ:

1. Σοφία Μικρογιαννάκη

2. Αλεξάντερ Σούλα