1ο Γυμνάσιο Καλαμπάκας
422 00 Καλαμπάκα
Γ1, Γ2, Γ3, Γ4, Γ5
2009-10 & 2010-11
"Η σημασία της διατήρησης της βιοποικιλότητας σε δασικά και υδάτινα οικοσυστήματα και η ανθρώπινη παρέμβαση"
Κωνσταντίνος Παπαγιαννόπουλος
Γεωργία Κουράκου
Λεωνίδας Λεβέντης
Θωμάς Ροκκάς
Αθανάσιος Νάνος
ΣΥΝΘΕΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ
Τα παιδιά επιλέχτηκαν μετά από συζήτηση σχετικά με το περιβάλλον, για τα ζώα και τα φυτά της περιοχής τους και μετά από διαδικασίες ευαισθητοποίησης σχετικά με το θέμα της αλλοίωσης του φυσικού οικοσυστήματος από την ανθρώπινη παρέμβαση.
ΓΕΝΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
- Να γνωρίσουν τα παιδιά και να ευαισθητοποιηθούν με το φυσικό περιβάλλον της περιοχής που ζούνε και να έρθουν σε επαφή με το φυσικό της πλούτο.
- Να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σε θέματα περιβάλλοντος.
- Εξοικείωση των μαθητών με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο.
- Βιωματική και διαθεματική προσέγγιση του θέματος από τους μαθητές.
ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
- Να προβληματιστούν οι μαθητές, να προσεγγίσουν και να συζητήσουν σχετικά με την τοπική βιοποικιλότητα.
- Να επισκεφτούν οι μαθητές τα λιβάδια και το δάσος του Περτουλίου και να ενημερωθούν για τη χλωρίδα και πανίδα της περιοχής και να ενημερωθούν για τα ξένα ζώα που ζουν στην περιοχή.
- Να επισκεφτούν οι μαθητές την τεχνητή λίμνη Πλαστήρα και να γνωρίσουν και να ενημερωθούν για την ανθρώπινη παρέμβαση στο φυσικό περιβάλλον, τους πληθυσμούς που χάθηκαν και αυτούς που δημιουργήθηκαν από την παρέμβαση αυτή.
- Να συντάξουν ερωτηματολόγιο σύμφωνα με το οποίο θα γίνει η ενημέρωσή τους στους χώρους επίσκεψης.
- Να κατανοήσουν ότι η σωστή διαχείριση των φυσικών πόρων είναι απαραίτητη για την επιβίωση του ανθρώπου.
- Να επισκεφτούν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας όπως και Κ.Π.Ε. με ανάλογη θεματολογία και να καταγράψουν τις εντυπώσεις τους.
* Η επιλογή των χώρων προς επίσκεψη έχουν επιλεγεί επειδή παρουσιάζουν μεγάλο τουριστικό ενδιαφέρον και προσφέρονται για την παρατήρηση της πανίδας.