2o Δημοτικό Σχολείο Γλυκών Νερών Αττικής
153 54 Γλυκά Νερά Αττικής
Β'
2008-09, 2009-10
"Η ελληνική πανίδα - Απειλούμενα είδη"
Σγουρώ Χρυσού
Ματούλα Μακρή
ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ
Για το σχολικό έτος 2009-2010, τα τμήματα Β'2 και Β'3 επιλέξαμε να υλοποιήσουμε το πρόγραμμα "Η ελληνική πανίδα - Απειλούμενα ζώα" για τους εξής κυρίως λόγους:

1. Το φετινό θέμα σχετίζεται και αποτελεί συνέχεια του περιβαλλοντικού προγράμματος που υλοποιήσαμε την περασμένη σχολική χρονιά ("Ζώα που ζουν κοντά στον άνθρωπο").

2. Επιθυμούμε τη σύνδεση με το Αναλυτικό Πρόγραμμα αλλά και τον περαιτέρω εμπλουτισμό γνώσεων και ερεθισμάτων στους μαθητές, ώστε να ενισχυθεί η ευαισθητοποίησή τους για την ελληνική πανίδα και την αξία της βιοποικιλότητας. Εξάλλου το 2010 έχει ανακηρυχθεί έτος αφιερωμένο στη βιοποικιλότητα. Έτσι το πρόγραμμά μας είναι πιο επίκαιρο και συνάδει με τις πληροφορίες που δέχονται οι μαθητές από τα Μ.Μ.Ε.
ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
- Να κατανοήσουν οι μαθητές την έννοια της βιοποικιλότητας.
- Να έρθουν σε επαφή με την ελληνική πανίδα, να αντιληφθούν την ποικιλία και την αξία της.
- Να διακρίνουν τα άγρια από τα εξημερωμένα ζώα και να γνωρίσουν κάποια από τα απειλούμενα είδη πανίδας της πατρίδας μας.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Έχοντας ως επιλογή η ενασχόληση με το πρόγραμμα να έχει ευχάριστη και παιγνιώδη μορφή, ώστε να πετύχουμε κατά το δυνατόν "το τερπνόν μετά του ωφελίμου", οι δραστηριότητες που προγραμματίζουμε είναι μεταξύ άλλων: ανάγνωση βιβλίων, προβολή ταινιών/ντοκιμαντέρ, θεατρικά, μουσικοκινητικά, επιτραπέζια και παραδοσιακά παιχνίδιά κ.ά.

Ανάλογα κεφάλαια από τα σχολικά μαθήματα θα αποτελούν αφορμή για ομαδική διερεύνηση και επεξεργασία επιμέρους θεμάτων που σχετίζονται με το πρόγραμμά μας.

Η συνεργασία με ΜΚΟ και άλλους φορείς που υλοποιούν σχετικές εκπαιδευτικές δράσεις θα εμπλουτίσει τη διαδικασία υλοποίησης του προγράμματος και επιπλέον θα βοηθήσει τους μαθητές να αντιληφθούν την αξία του εθελοντισμού στον αγώνα για τη διάσωση της ελκληνικής πανίδας (ιδιαίτερα των απειλούμενων ειδών).

Η συνεχής αξιολόγηση με ποικίλους τρόπους θα μας βοηθήσει να εντοπίζουμε αδυναμίες στην υλοποίηση του προγράμματος και να διερευνούμε το ποσοστό επίτευξης των στόχων που έχουμε θέσει.

Ελπίζουμε ότι η ποικιλομορφία των δραστηριοτήτων, που εμπλέκουν άμεσα τους μαθητές μέσα από εναλλακτικές μορφές μάθησης, θα αποδώσει τελικά καρπούς και θα οδηγήσει στην επιτυχία του περιβαλλοντικού προγράμματος.

ΜΕΡΟΣ Α'
(σελ. 1-26)

* Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Γλυκών Νερών Αττικής συμμετείχε στο Δίκτυο "Βιοποικιλότητα - Το Εργαστήρι της Ζωής" και κατά το σχολικό έτος 2008-09.