3o Δημοτικό Σχολείο Γαζίου
714 14 Γάζι
Α'
2009-10
"Παρατηρώ τον τρόπο ζωής των ζώων -
Απειλούμενα είδη"
Μαρία Καριωτάκη
Μαρία Κασαπάκη
ΓΕΝΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Μέσα από αυτό το πρόγραμμα τα παιδιά θα γνωρίσουν διάφορα είδη ζώων και τον τρόπο ζωής τους, δηλαδή πώς γεννιούνται, με τι τρέφονται, ποιες είναι οι ανάγκες τους κ.λπ.

Αφού τα παιδιά μελετήσουν όλα τα παραπάνω και κατανοήσουν τον τρόπο ζωής και τις ανάγκες των ζώων θα έρθουν αντιμέτωπα με τον προβληματισμό του τι συμβαίνει όταν τα ζώα δεν ικανοποιούν τις ανάγκες τους λόγω της διαταραχής του φυσικού τους περιβάλλοντος από τον άνθρωπο. Έτσι θα εισαχθούν στο θέμα των ειδών υπό εξαφάνιση.

Η διδασκαλία θα γίνει ομαδοσυνεργατικά. Η κάθε ομάδα θα επιλέξει ένα ζώο και θα το μελετήσει σφαιρικά, όχι μόνο στη φύση, άλλα και στη ζωγραφική και στη λογοτεχνία κ.λπ.

Θα φροντίσουμε να υπάρχουν ζώα διαφόρων ειδών (πτηνά, ερπετά κ.ά.) ώστε να γίνεται άμεση σύγκριση μεταξύ τους.  Στο θέμα των απειλούμενων ζώων θα εργαστούμε με παρόμοιο τρόπο αλλά και με επιπρόσθετες δραστηριότητες οι οποίες θα ευαισθητοποιήσουν τα παιδιά και θα τα οδηγήσουν στην αναζήτηση λύσεων για το πρόβλημα.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος  θα επισκεφτούμε το ενυδρείο και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας.
ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
- Να γνωρίσουμε τον τρόπο ζωής των ζώων
- Να μάθουμε ποια είναι τα είδη των ζώων
- Να μελετήσουμε τον τρόπο που παρουσιάζονται τα ζώα στη λογοτεχνία