Γυμνάσιο Θρακομακεδόνων
136 76 Θρακομακεδόνες
Β'
2007-08, 2008-09, 2009-10, 2010-11
"Γεωργία, ενέργεια στη διατροφή μας και βιοποικιλότητα"
Ευριδίκη Βουγιούκα, ΠΕ04
Ανδρέας Περδίκης, ΠΕ02
Θεόδωρος Κοντάρας, ΠΕ02
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού μας προγράμματος και ειδικότερα για το θέμα της βιοποικιλότητας θα κάνουμε τις ακόλουθες δράσεις:

- Κατασκευή βροχόμετρου για τη μέτρηση του ύψους της βροχής και σύγκριση με προηγούμενα στοιχεία από το αρχείο Στρατού για την περιοχή της Πάρνηθας. Συμπεράσματα για το πόσο επηρεάζει η μεταβολή της βροχόπτωσης στη διατήρηση της βιοποικιλότητας του τόπου.

- Μελέτη για το πόσο ευνοεί η βιοποικιλότητα ενός τόπου στην αύξηση της παραγωγής των γεωργικών προϊόντων λόγω θετικής επίδρασης και προστασίας από ασθένειες των φυτών. Προτάσεις για περιορισμό των αρνητικών επιπτώσεων, ασθενειών και άλλα από τη μείωση της βιοποικιλότητας. Πώς επηρεάζει την υγεία και την αποδοτικότητα των καλλιεργειών η αυξημένη βιοποικιλότητα της περιοχής.

- Μελέτη του πόσο βοηθούν οι μέλισσες στη διατήρηση και αύξηση της βιοποικιλότητας σε μια περιοχή καθώς και στην αύξηση της παραγωγής γεωργικών προϊόντων και των μελισσοκομικών προϊόντων ενός τόπου. Γενικά μελέτη της συμβολής της βιοποικιλότητας στην αειφορία της περιοχής.

- Θα φυτέψουμε αρωματικά δασικά φυτά στην αυλή του σχολείου και θα συντηρήσουμε τα ήδη υπάρχοντα. Θα κατασκευάσουμε φωλιές για τα πουλιά από άχρηστα ξύλα που περισσεύουν στο εργαστήριο τεχνολογίας και θα τις τοποθετήσουμε στα δένδρα της αυλής του σχολείου. Έτσι θα αυξηθεί η βιοποικιλότητα στον περιβάλλοντα χώρο του σχολείου. Ακόμα θα μελετήσουμε τις ιδιότητες των δασικών αρωματικών φυτών.

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ
31. Νικόλαος Φωτιάδης
32. Νικόλαος Χρυσογόνος
33. Παρασκευή Τσουπράκου

* Το Γυμνάσιο Θρακομακεδόνων συμμετείχε στο Δίκτυο "Βιοποικιλότητα - Το Εργαστήρι της Ζωής" και κατά το σχολικά έτη 2007-08, 2008-09.