Δημοτικό Σχολείο Λαγυνών Ν. Θεσ/νίκης

"Μεγαλώνω - Μαθαίνω - Ανακυκλώνω"

Συνοπτική Περιγραφή
του Προγράμματος

Σύμφωνα με τον τίτλο του προγράμματός μας δε διαφαίνεται από την αρχή η πρόθεσή μας για την ενασχόληση μας με τη τη λίμνη Κορώνεια.
Στην εργασία που επιλέξαμε να κάνουμε είχαμε λάβει πολύ σοβαρά υπόψη μας την ιδιαιτερότητα της περιοχής μας. Τα Λαγυνά βρίσκονται κοντά στη λίμνη του Αγίου βασιλείου, στη λίμνη Κορώνεια και στη θέση Μαυροράχη που πρόκειται να εγκατασταθεί ΧΥΤΑ.
Η κατάσταση στη λίμνη μας σήμερα είναι απογοητευτική αφού τα νερά έχουν τραβηχτεί παρά πολύ, χιλιάδες πουλιά βρέθηκαν νεκρά στις όχθες της φέτος το καλοκαίρι, οι ψαράδες του χωριού έχουν από καιρό αλλάξει επάγγελμα, συνεχίζεται η αλόγιστη άρδευση από τη λίμνη και έχει γίνει σκουπιδότοπος.
Έτσι θα προσπαθήσουμε να βρούμε πώς φτάσαμε ως εδώ και τι μπορούμε να κάνουμε με τα σκουπίδια που είναι μεγάλο πρόβλημα για τη λίμνη μας.
Εμείς θα προσπαθήσουμε να προτείνουμε λύσεις με την ανακύκλωση υλικών.
Θα καταγράψουμετα υλικά που υπάρχουν τόσο στο χωριό όσο και στην περιοχή της λίμνης Κορώνειας. Η πλειοψηφία αυτών αποτελείται από υλικά συσκευασίας, από πλαστικά υπολείμματα , διαλυτικά, μπαταρίες, ουσίες κλιματιστικών τα οποία είναι άκρως επικίνδυνα για το περιβάλλον.

Τα τμήματα που συμμετέχουν στην εργασία Ε1, Ε2, Στ1, και Στ2 έχουν χωριστεί σε ενότητες - δραστηριότητες. Το Ε1 στην ανακύκλωση των υλικών έχει αναλάβει να δώσει την εικόνα της λίμνης όπως είναι τώρα και πώς θα είναι αν υπάρχει συνειδητή και συστηματική δουλειά με την ανακύκλωση.
Έτσι η μείωση των απορριμάτων με την αποφυγή της παραγω γής τους, με την επαναχρησιμοποίηση υλικών με προγράμματα ανακύκλωσης θα δώσει πνοή στη λίμνη.

Σκοπός του Προγράμματος:

Μέσα από την εργασία αυτή για την ανακύκλωση οι μαθητές θα κατανοήσουν τη σημασία του οικοσυστήματος της περιοχής και το ρόλο του καθαρού περιβάλλοντος τόσο για τη λίμνη, όσο και για την ευρύτερη περιοχή.

Σύνθεση και Παρουσίαση

Το σχολείο θα προσπαθήσει στην τελική παρουσίαση της εργασίας να δώσει τα συμπεράσματά μας και τις προτάσεις μας τόσο στο Δήμαρχο Λαγκαδά κ. Καραγιάννη, όσο και στον πρόεδρο του Μείζονος ΟΤΑ Θεσ/νίκης κ. Ζουρνά.

Οι μαθητές των τμημάτων Ε1, Ε2, ΣΤ1 και ΣΤ2
Οι Εκπαιδευτικοί: Παπασυμεών Ε., Κατσίβελη Α., Χριστοφόρου Ν., Ρίζου Κ.

Συμμετοχές 2005 - 06