12ο Δημοτικό Σχολείο Ζωγράφου Ν. Αττικής

"Ένας Κόσμος Γεμάτος Νερό"

Συνοπτική Περιγραφή
του Προγράμματος

Σχεδιασμός Δραστηριοτήτων & Δράσεων:

Παιδαγωγικές δραστηριότητες μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας και σ' όλο το σχολικό χώρο, με αντικείμενο το νερό, με σκοπό vα αντιληφθούν την αμφίροπη σχέση του υγρού στοιχείου με την κοινωνική, οικονομική και πoλιτιστική ανάπτυξη κατανοώντας τα κυρίαρχα ζητήματα - προβλήματα που προκύπτουν από τη διαχείρισή του σ΄ολόκληρο τον πλανήτη καθώς και την ανάγκη βιώσιμων λύσεων χάριν της αειφορίας και της ειρηνικής συνύπαρξης.
- Θ
α μελετήσουμε το νερό και το συμβoλισμό του στη μυθολογία και τη
θρησκεία.
- Θα μελετήσουμε το νερό σα φυσικό πόρο στις λίμνες και τα ποτάμια.
- Θα ερευνήσουμε την αξία του νερού για το ανθρώπινο σώμα σα βασικό στοιχείο της ύπαρξης του.
- Θα παρατηρήσουμε την εξασθένηση του κύκλου του νερού και στην αναζήτηση του ιδιοκτήτη του νερού της βρύσης μας, θα βρεθoύμε αντιμέτωποι με τη συνδιαχείριση ενός υδάτινου πόρου από πoλύ μακριά που δεν ανήκει στην περιοχή μας, και θα αντιληφθούμε παρεμβάσεις στη φυσική ροή των πoταμών αυτών με εκτρoπές και φράγματα πoυ έχουν ανυπολόγιστο κόστoς στην ισορροπία των μακρινών οικοσυστημάτων και δυσμενείς τροποποιήσεις στα υδρoμορφολογικά χαρακτηριστικά τους.
- Θα συνειδητοποιήσουμε το κόστος των φραγμάτων στην ισορροπία των οικοσυστημάτων.
- Θα αναγνωρίσουμε την υπεράντληση υπόγειων υδάτινων πόρων με γεωτρήσεις ως αιτία της Ερημοποίησης του Μεσογειακού και Παγκόσμιου περιβάλλοντος
- Θα αντιληφθούμε νέους τρόπους εξοικονόμησης νερoύ στα νησιά με αφαλάτωση και μικροφράγματα όμβριων υδάτων.
- Θα ευαισθητoπoιηθoύμε σχετικά με τη θάλασσα, το μεγαλύτερο κομμάτι της γης που αποτελεί την πηγή της ζωής μας.

Θα συνθέσουμε τις γνώσεις, τις εμπειρίες, θα κατανοήσουμε την αειφορία, θα σχηματίσουμε τη δική μας Agenda 2Ι για το νερό. Θα καταλήξουμε με τη βιώσιμη διαχείριση και την ειρηνική συνύπαρξη των λαών της Γης.

Οι μαθητές της Δ΄τάξης του 12ου Δημ. Σχολείου Ζωγράφου και οι εκπαιδευτικοί: Γεωργακλή Στ. και Γκίνη Στ..

Συμμετοχές 2005 - 06