"Κορώνεια - Βόλβη, Κρυμμένοι Θησαυροί"

Πειραματρικό Σχολείο Παν/μίου Θεσ/νίκης

Εισαγωγικό Κείμενο

Η Περιβαλλοvτική Ομάδα του Σχολείου αυτή τη σχoλική χρονιά ασχολήθηκε πάλι με τις λίμνες Κορώνεια και Βόλβη, αφενός γιατί ήταν συμβατική υποχρέωση λόγω της συμμετοχής της στο δίκτυο «Λίμνες» που συντονίζει το ΚΠΕ Καστοριάς, αφετέρου γιατί το θέμα δεν εξαντλείται σε μια σχολική χρονιά. Αυτό που επιδιώχθηκε φέτος ήταν η ανακάλυψη και διερεύνηση τόσο των περιβαλλοvτικών προβλημάτων όσο και των «κρυμμένων θησαυρών» των λιμνών, με το σκεπτικό ότι οι μαθητές και μαθήτριες εκτός από τα προβλήματα και το αβέβαιο και σκοτεινό μέλλον θα πρέπει να βλέπουν ότι υπάρχουν στο περιβάλλον και αισιόδοξα πράγματα. Ότι υπάρχουν ομορφιές και καταστάσεις που αξίζει κανείς να τα γνωρίσει να τα ζήσει και να προσπαθήσει να τα διατηρήσει.

Δυστυχώς εξ αιτίας της γρίπης των πτηνών η διερεύνηση έγινε από μακριά και οι μαθητές και μαθήτριες ήρθαν σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον μόνο κατά τις επισκέψεις στα ΚΠΕ Ασωμάτων και Έδεσσας. Παρά τις δυσκολίες όμως, μέσα από τις δραστηριότητες του προγράμματος οι μαθητές και μαθήτριες γνώρισαν, έστω και από μακριά, από τη βιβλιογραφία και ομιλίες, το περιβάλλον των λιμνών, τα προβλήματα και τις λύσεις που προτείνονται για τη σωτηρία τους. Έδειξαν τις ικανότητες τους σε διάφορoυς τομείς, ζωγράφισαν, έπαιξαν και ανέπτυξαν ένα πολύ ισχυρό πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας.

Στη διάρκεια του προγράμματος η Περιβαλλοvnκή Ομάδα συμμετείχε στα δίκτυα «Λίμνες», «Θερμαλισμός - Οικολογία - Πολιτισμός». Επίσης συνεργάστηκε με τον Φορέα Διαχείρισης Κορώνειας - Βόλβης. Ακόμα συνεργάστηκε και επισκέφτηκε τα ΚΠΕ Κορδελιού, Έδεσσας, και Ασωμάτων. Στο πρόγραμμα συνεργάστηκε στο εικαστικό τμήμα του η καθηγήτρια του σχολείου Βούλα Λιόλιου. Την συμπαράσταση και βοήθεια του έδειξε όπως σε κάθε πρόγραμμα ο Διευθυντής του σχολείου Βασίλης Χατζηβασιλείου τον οποίο ευχαριστούμε.

Το βιβλίο αυτό περιγράφει περισσότερο τις δραστηριότητες των μαθητών και μαθητριών του προγράμματος.

Οι συντονιστές του Προγράμματος
Στυλιάδης Κώστας και Κωνσταντίνου Άγγελος