Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας
(ΣΔΕ) Καστοριάς

"Νερό: Πηγή Ζωής - Λίμνες της Περιοχής μας "

Διάρκεια Προγράμματος: 2005 - 2007

Ολοκληρώνοντας τις δράσεις της η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου δημιούργησε ένα CDRom.

Εισαγωγή

Το πρόγραμμα ήταν ενταγμένο για δύο χρόνια (2005 - 2006 & 2006 - 2007) στο Εθνικό Δίκτυο Π.Ε. "Λίμνες: Πηγές Έμπνευσης για Προγράμματα Π.Ε.".
Ξεκινήσαμε λοιπόν τις δραστηριότητές μας τη σχολ. χρονιά 2005 -06 με θέμα: "Μουτσάλια - Αρρένες: Μια Αλπική Λίμνη στο Νομό μας"
Την επόμενη χρονιά τροποποιήσαμε το θέμα ως εξής:
"Νερό - Πηγή Ζωής: Λίμνες της Περιοχής μας"

Δραστηριότητες της Ομάδας

- Επισκεφτήκαμε το ΚΠΕ Καστοριάς όπου παρακολουθήσαμε το θεωρητικό μέρος του προγράμματος "Οι Δρόμοι του Νερού - Η Λίμνη της Καστοριάς" και συμμετείχαμε σε εργαστήρια (προσέγγιση μικροσκοπικών και μακροσκοπικών μορφών ζωής της λίμνης).

- Συζήτηση στην τάξη με σημειώσεις - αναφορές γενικά για το νερό.
- Εργασία με φύλλα εργασίας και ανάλογο λογισμικό.

- Κατασκευή αφισών με δυο θέματα:

α) Ο κύκλος του νερού

β) Κάνω οικονομία στο νερό

- Συμμετοχή στη δραστηριότητα
"Χαρτογράφηση εννοιών" με τις εξής έννοιες:
νερό, βιότοπος, φυτά, έδαφος, ζώα, ζωντανοί οργανισμοί, αέρας

- Μελέτη τοπογραφικών χαρτών της περιοχής και ασκήσεις σε χάρτες διαφορετικής κλίμακας της περιοχής μελέτης (οι χάρτες περιελάμβαναν λίμνες και ποτάμια της περιοχής).

- Βιβλιογραφική αναζήτηση και ανάρτηση των δεδομένων σε πόστερ για εύκολη πρόσβαση.

- Κατασκευή σκηνικού με θέμα: "Η Καστοριά και το νερό". Δραματοποίηση ιστορίας με το ίδιο θέμα προσωποποιώντας φυσικά στοιχεία της περιοχής.

Αποσπάσματα του θεατρικού
"Η Καστοριά και το Νερό"

Οι εκπαιδευόμενοι: Γκαράς Ι., Διαμανοπούλου Α., Δαμιανόπουλος Γ., Δέλλιου Χ., Καμτζηρίδης Ν., Λαμπριανίδης Α., Μέντζιος Β., Μουρατίδης Ι., Μωυσίδου Ειρ., νακοπούλου Ε., Νικοπούλου Σ., Ντόκου Α., πανταζίδης Ε., Παπαχρήστου Σ.., Σαμαμίδου Μ., Σιάνου Σ., Σίββα Μ., Τζακοπούλου Ε., Τουντζάρη Π., Τραϊανού Ε., Τσάπη Χ.

Συντονιστές εκπ/κοί: Μουστάκα Μ., Ανδρεάδου Π., Αδάμου Θ.

Συμμετοχές 2006-07