8o ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
ΜΟΡΙΧΟΒΟΥ 2 ΦΛΩΡΙΝΑ
2003-04, 2004-05
"ΤΟ ΠΑΡΚΟ - ΑΛΣΥΛΛΙΟ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΑΣ"
Βαϊρινού Κωνσταντίνα
Μπακίρογλου Μαρία

Το αστικό πράσινο είναι ιδιαίτερα σημαντικό για την ποιότητα ζωής σε μια πόλη. Βοηθά στον καθαρισμό του αέρα της πόλης, συμβάλλει στη μείωση της ηχορύπανσης, βελτιώνει την ποιότητα του νερού, συμβάλλει στην απορρόφηση των νερών της βροχής, προστατεύει από πλημμύρες, κατολισθήσεις και διάβρωση, επηρεάζει το μικροκλίμα της περιοχής, επιδρά θετικά στη φυσική και ψυχική κατάσταση των κατοίκων, συμβάλλει στην αισθητική του χώρου και ιδιαίτερα συμβάλλει στη διατήρηση της βιοποικιλότητας και τη βιωσιμότητα των οικοσυστημάτων τους. Για τους παραπάνω λόγους είναι σημαντική η ανάπτυξη δράσεων που θα ευαισθητοποιήσουν τα νήπια στην προστασία και τη βελτίωση ζωνών αστικού πράσινου.

Το πρόγραμμα που σχεδιάσαμε για να υλοποιήσουμε περιλαμβάνει σχετικές συζητήσεις, επισκέψεις και εργασίες πεδίου στο πλησιέστερο πάρκο-αλσύλλιο της πόλης μας, πειράματα, εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Καστοριάς και συμμετοχή σε θεματικό του δίκτυο, ποικίλες μορφές έκφρασης και ανακοινώσεις στα Μ.Μ.Ε.

σχολική χρονιά 2004-2005