ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΔΡΕΠΑΝΟ ΚΟΖΑΝΗ
A' και Γ'
2003-04, 2004-05
"ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ: ΜΙΑ ΑΠΕΙΛΗ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΟΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑ"
Ζαφείρα Μπαλαμπανίδου
Φωτεινή Γιαννακίδου

Μέσα από την υλοποίηση του προγράμματος θα γίνει προσπάθεια οι μαθητές να κατανοήσουν ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα του πλανήτη, τη διαχείριση των αστικών στερεών απορριμμάτων και τις επιπτώσεις στο περιβάλλον από την ανεξέλεγκτη απόθεση των σκουπιδιών και τις χωματερές.

Έμφαση θα δοθεί στο πώς απειλείται η βιοποικιλότητα τόσο από την ανεξέλεγκτη απόθεση των σκουπιδιών και τις χωματερές όσο και από την σπατάλη ενέργειας για την παραγωγή προϊόντων τα οποία καταλήγουν στα σκουπίδια, αφού τα παραπάνω οδηγούν σε χημική ρύπανση της ατμόσφαιρας, του νερού και του εδάφους με συνέπεια την καταστροφή των βιοτόπων και την ένταση του φαινομένου της βιοσυσσώρευσης.

Στη συνέχεια θα αναζητηθούν τρόποι διαχείρισης των απορριμμάτων φιλικοί προς τη βιοποικιλότητα όπως παραδοσιακές πρακτικές διαχείρισης των σκουπιδιών και πρακτικές ανακύκλωσης καθώς και αναζήτηση πρακτικών προς την κατεύθυνση της μείωσης κατανάλωσης ενέργειας και της εξοικονόμησης της.

Το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει τις υποενότητες:

• Ευαισθητοποίηση των μαθητών - προβληματισμός
Επίσκεψη στη χωματερή του δήμου και σε ανεξέλεγκτους σκουπιδότοπους π.χ. στο δασάκι του χωριού)
Συζήτηση και αναζήτηση των επιπτώσεων στο περιβάλλον και τη βιοποικιλότητα (φωτιές, ρύπανση της βιόσφαιρας, καταστροφή βιοτόπων) καθώς και συνέντευξη - συζήτηση με τον υπεύθυνο του δήμου για τη διαχείριση των σκουπιδιών
Αναζήτηση των αιτιών που δημιουργούν το τεράστιο πρόβλημα των σκουπιδιών (υπερκατανάλωση, συσκευασίες, διαφήμιση, νέα προϊόντα κ.λπ.) - επίσκεψη μελέτης στο super market
Κατανάλωση ενέργειας για την παραγωγή των προϊόντων και επιπτώσεις στο περιβάλλον και τη βιοποικολότητα
Αναζήτηση λύσεων: παραδοσιακές πρακτικές διαχείρισης των σκουπιδιών, επαναχρησιμοποίηση, ανακύκλωση χαρτιού, αλουμινίου, γυαλιού, πλαστικών και οργανικών υπολειμμάτων ως καινούργια πρόταση στη διαχείριση των σκουπιδιών καθώς και υιοθέτηση συνετής καταναλωτικής συμπεριφοράς. Σύνδεση των παραπάνω πρακτικών με τη διατήρηση της ποιότητας των βιοτόπων και της βιοποικιλότητας - Επίσκεψη μελέτης στην εταιρεία ανακύκλωσης του δήμου Κοζάνης
Σύνθεση - παρουσίαση του θέματος, κοινωνική δράση
Αξιολόγηση του προγράμματος

1. Θεόδωρος Ανδρεόγλου