ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ
2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΝΕΑΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ

Η Περιβαλλοντική Ομάδα του 2ου Γυμνασίου Ν. Ορεστιάδας με θέμα: "Συνταγές με γεύση υγείας και μίγμα πολιτισμικής σοφίας. ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ; Το σωστό μπαχαρικό. Καλή μας όρεξη.", στο χρονικό διάστημα από Παρασκευή 12 Μαΐου 2006 μέχρι Κυριακή 21 Μαΐου πραγματοποίησε η ίδια εκδηλώσεις και συμμετείχε σε εκδηλώσεις άλλων φορέων. Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε από το πανεπιστήμιο Αιγαίου.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΜΑΪΟΥ 2006

Η Περιβαλλοντική Ομάδα σε συνεργασία με τη Νομαρχία Έβρου και πιο συγκεκριμένα με τον αντινομάρχη Έβρου κ. Αντωνιάδη Πολυχρόνη, υπεύθυνο του τμήματος Πολιτισμού - Τουρισμού και Νεολαίας και την υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Νομού Έβρου κ. Τσιροπούλου Σοφία πραγματοποίησε εκδήλωση με τίτλο:

"ΕΒΡΟΣ: Οικοτουρισμός - Συνεργασία - Καλή Γειτονία"

Στην εκδήλωση αυτή συμμετείχαν και παρουσίασαν:
• Περιβαλλοντική Ομάδα Γυμνασίου Φερών με θέμα: "Οικοτουρισμός και ενεργητική αναψυχή". Η ομάδα αυτή παρουσίασε τον οικοτουριστικό χάρτη του Έβρου.
Περιβαλλοντική ομάδα του κολεγίου BEYKENT Αδριανούπολης (Τουρκία) η οποία παρουσίασε παραδοσιακούς χορούς της πατρίδας της καθώς επίσης και παντομίμα, η οποία αναφέρονταν στη γένεση της ανθρωπότητας μέχρι την ανακάλυψη των μπαχαρικών και των χρήσεών τους.
Περιβαλλοντική ομάδα του κολεγίου BEYKENT Κωνσταντινούπολης, η οποία παρουσίασε σκετς στα αγγλικά σχετικά με τα μπαχαρικά.
Περιβαλλοντική Ομάδα του 2ου γυμνασίου Νέας Ορεστιάδας, η οποία παρουσίασε τραγούδια που αναφέρονταν στα μπαχαρικά με τη βοήθεια της καθηγήτριας μουσικής Πενέτη Αναστασίας, καθώς επίσης και μέρος της εργασίας, η οποία υπήρχε σε ηλεκτρονική μορφή και συνοδεύονταν από μουσική της πολίτικης κουζίνας.

Την εκδήλωση χαιρέτησαν:
Ο Αντινομάρχης Έβρου κ. Αντωνιάδης Πολυχρόνης
Ο Αντιδήμαρχος Τριγώνου κ. Ροσίδης
Ο Προϊστάμενος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του γραφείου το Β. Έβρου κ. Πετρέσης Κυριάκος
Οι διευθυντές όλων των συμμετεχόντων σχολείων
Η Πρόεδρος του Αγροτουριστικού συνεταιρισμού Τριγώνου "ΓΑΙΑ", κ. Φραγκούδη Ζωή.
Η Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ν. Έβρου κ. Τσιροπούλου Σοφία.

Κατά την εκδήλωση εκτός των άλλων ανταλλάγησαν δώρα και μετά παρατέθηκε γεύμα στους παρευρισκόμενους με εδέσματα του συνεταιρισμού γυναικών. Καταληκτικά ακολούθησε γλέντι.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΜΑΪΟΥ 2006 ΚΑΙ ΩΡΑ 18:00

Πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της έκθεσης κατασκευών, ζωγραφικής, μπαχαρικών, φωτογραφιών κ.λπ. στο χώρο του Λαογραφικού Μουσείου Ν. Ορεστιάδας.

Στην έκθεση αυτή υπήρχαν στο μεγαλύτερο μέρος έργα των μαθητών της Περιβαλλοντική Ομάδας του 2ου Γυμνασίου Ν. Ορεστιάδας, του κολεγίου BEYKENT Αδριανούπολης, του κολεγίου BEYKENT Κωνσταντινούπολης και του σχολείου "Άγιος, Άγιος Κύριλλος και Μεθόδιος" της Φιλιππούπολης Βουλγαρίας.

Η έκθεση αυτή πραγματοποιήθηκε στην προαναφερθείσα ημερομηνία στα πλαίσια του εορτασμού της παγκόσμιας μέρας "ΜΟΥΣΕΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΙ".

Στα εγκαίνια της έκθεσης παρευρέθηκαν: Ο Δήμαρχος της Ν. Ορεστιάδας κ. Τζότζολας Γρηγόρης, ο αντιδήμαρχος κ. Κούμπης Αθανάσιος, η πρόεδρος της Δ.Ε.Π.Α.Ο κ. Ουρανία Μαυρίδου, ο αρχιμανδρίτης κ.κ. Βαρθολομαίος, μέλη του λαογραφικού Μουσείου, δημοτικού σύμβουλοι, διευθυντές, καθηγητές και μαθητές των σχολείων της Τουρκίας και του 2ου Γυμνασίου Ορεστιάδας και απλοί πολίτες. Κατά τα εγκαίνια της έκθεσης εκφωνήθηκε λόγος από τον πρόεδρο του Λαογραφικού Μουσείου Ν. Ορεστιάδας κ. Κολοτρώνη Γεώργιο, καθώς επίσης και από την καθηγήτρια του 2ου Γυμνασίου κ. Νίτσα Φρειδερίκη. Ακολούθησε ξενάγηση στην έκθεση από τους μαθητές του 2ου Γυμνασίου καθώς επίσης και από τις υπεύθυνες καθηγήτριες Γεωργουσίδου Μαρία και Νίτσα Φρειδερίκη. Παράλληλα προσφέρονταν από μαθητές το παραδοσιακό έδεσμα "ΒΑΡΒΑΡΑ", καθώς επίσης ποτά από ποτοποιίες της περιοχές και σπιτικά, στα οποία χρησιμοποιούνται μπαχαρικά για την παρασκευή τους και σπιτικά γλυκά τα οποία είχαν παρασκευασθεί από τους ίδιους τους μαθητές.

Η έκθεση λειτούργησε μέχρι Κυριακή 21 Μαΐου. Την έκθεση επισκέφθηκαν πλήθος κόσμου, σχολεία, γονείς των εμπλεκομένων μαθητών, οι οποίοι έμειναν έκπληκτοι από τη δουλειά των παιδιών τους.

ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΜΑΪΟΥ 2006

Στον κινηματογράφο "Αλέξανδρο" πραγματοποιήθηκε μουσικοχορευτική εκδήλωση την οποία διοργάνωσε το Λαογραφικό μουσείο Ν. Ορεστιάδας σε συνεργασία με το Δήμο Ορεστιάδας και τον Ιερό Ναό Αγίων Θεοδώρων Ν. Ορεστιάδας. Στην εκδήλωση αυτή που είχε τίτλο: "ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΜΟΥΣΕΙΑ" συμμετείχε η Περιβαλλοντική Ομάδα του 2ου Γυμνασίου Ν. Ορεστιάδας με τη χορωδία της, η χορευτική ομάδα του κολεγίου BEYKENT Αδριανούπολης, το χορευτικό του πολιτιστικού συλλόγου Νεοχωρίου και το μουσικό τμήμα του σχολείου Κύριλλος και Μεθόδιος της Φιλιππούπολης - Βουλγαρία. Η εκδήλωση ήταν πετυχημένη πράγμα που φάνηκε από την προσέλευση του κόσμου και από το παρατεταμένο χειροκρότημα.

Μετά το τέλος της εκδήλωσης παρατέθηκε δείπνο σε όλους τους εμπλεκόμενους της εκδήλωσης. Η συγκίνηση ήταν μεγάλη, λόγω του πνεύματος αγάπης, φιλίας και συνεργασίας που επικρατούσε στο χώρο καθ΄ όλη τη διάρκεια της βραδιάς. Οι παρευρισκόμενοι έζησαν στιγμές μοναδικές, που θα θυμούνται για όλη τους τη ζωή.

ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΜΑΪΟΥ ΩΡΑ 11:30

Βούλγαροι μαθητές και καθηγητές επισκέπτονται την έκθεση και τραγουδούν στο χώρο της έκθεσης. Η εκδήλωση ήταν συγκινητική.

Ευχαριστούμε το Λαογραφικό Mουσείο που μας εμπιστεύθηκε και μας άνοιξε τις πόρτες του, ώστε να πραγματοποιηθεί η έκθεσή μας, τη νομαρχία Έβρου για τη συνεργασία της, την υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Έβρου κ. Τσιροπούλου Σοφία, όλα tα σχολεία που συνεργάστηκαν μαζί μας και την τοπική κοινωνία που μας βοήθησε.