Οι Περιπέτειες της Λίνας, της Γερακίνας

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μία Γερακίνα που ζούσε σε ένα πυκνό πανέμορφο δάσος. Είχε φτιάξει τη φωλιά της ψηλά σε ένα μεγάλο δέντρο. Πολλές φορές στεκόταν εκεί ψηλά στη φωλιά της ή πάνω σε απότομα βράχια και με την καταπληκτική της όραση παρατηρούσε γύρω - γύρω την περιοχή της.

Καθημερινά πετούσε ψηλά στον ουρανό ψάχνοντας για την τροφή της.

Ήταν η κυρίαρχη των αιθέρων!

Μια μέρα εκεί που πετούσε, παρατήρησε κάτι να κουνιέται ανάμεσα στους θάμνους. Ήταν ένας μεγάλος αφράτος ποντικός.

Αμέσως μάζεψε τα φτερά της προς τα πίσω και όρμησε με μεγάλη ταχύτητα! Τον άρπαξε με τα αιχμηρά της νύχια και επέστρεψε στη φωλιά της! Εκεί άρχισε να τον τρώει με το γαμψό της ράμφος!

Εκείνη τη στιγμή έτυχε να περνάει ένα άλλο γεράκι. Ήταν ο φίλος της, ο Πετρίτης.

Τον θαύμαζε πάντα για την τρομερή του ταχύτητα! Αλλά κι αυτός τη θαύμαζε για τη χάρη και τη μεγαλοπρέπεια με την οποία πετούσε!

Πετρίτης: Τι καλό έπιασες σήμερα, Γερακίνα μου;

Γερακίνα: Ένα ωραίο μεγάλο ποντίκι του αγρού, Πετρίτη μου.

Πετρίτης: Κι εγώ πριν από λίγο είχα πιάσει μια αγριόπαπια και κάτι πουλάκια, για να ταΐσω τα μικρά μου.

Γερακίνα: Πίσω από εκείνα τα βουνά έχει μια λιμνούλα. Εκεί μπορείς να βρεις λαχταριστούς βατράχους, σαύρες και φίδια. Είναι πεντανόστιμα!

Πετρίτης: Και όχι μόνο! Πού να δεις κάτι χελώνες, σκαντζόχοιρους και σκιουράκια που υπάρχουν στο απέναντι δάσος.

Την επόμενη μέρα η Γερακίνα μας ξαναβγήκε στον ουρανό.

Στην περιοχή εκείνη όμως υπήρχε ένας κυνηγός!

Μόλις την είδε, έστρεψε το όπλο προς το μέρος της και άρχισε να πυροβολεί!!!

Αν είναι δυνατόν! Γιατί να της συμπεριφερθεί έτσι; Η καημένη δεν τον είχε ενοχλήσει καθόλου.

Άρχισε να κάνει ελιγμούς, για να γλιτώσει. Μάταια όμως! Μια σφαίρα την πέτυχε στο φτερό!

Έπεσε με δύναμη στο έδαφος μέσα σε κάτι χόρτα. Στην αρχή ήταν ζαλισμένη και δεν είχε καταλάβει τι γινόταν.

Ξαφνικά αντίκρισε με τρόμο την αριστερή της φτερούγα. Είχε παντού αίματα! Ήταν σπασμένη!

Προσπάθησε να πετάξει. Μάταια όμως!

Με το ράμφος της προσπάθησε να γιατρέψει τη φτερούγα της. Άδικα! Δεν τα κατάφερε!

Άρχισε να φωνάζει: Βοήθειααα! Βοήθειααα!

Ξαφνικά ακούστηκε θόρυβος! Ήταν κάποια παιδιά, που έτυχε να περνούν από την περιοχή και την άκουσαν.

Δημήτρης: Από εδώ! Από εδώ ακούστηκαν οι κραυγές.

Αρχοντία: Κοιτάξτε παιδιά! Είναι μία πληγωμένη Γερακίνα!

Αδάμ: Τι θα κάνουμε τώρα;

Χριστίνα: Πρέπει να τη βοηθήσουμε, αλλά πώς;

Ιωάννα: Παιδιά, στο σχολείο μαθαίνουμε για αετούς και γεράκια.

Αδάμ: Τι είναι το ΕΚΠΑΖ;

Ιωάννα: Το ΕΚΠΑΖ είναι το Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Άγριων Ζώων. Παραλαμβάνει τραυματισμένα ζώα και τα βοηθά να γίνουν καλά!

Ναι! Ναι! Συμφώνησαν όλοι αμέσως.

Πράγματι μετά από λίγες ώρες ήρθαν εκπρόσωποι του ΕΚΠΑΖ. Έπιασαν προσεχτικά τη Γερακίνα και την οδήγησαν στους ειδικά διαμορφωμένους χώρους που έχουν.

Δεν είναι όμως μόνο αυτή η οργάνωση που προσφέρει τις υπηρεσίες της. Υπάρχει και η ΕΟΕ που σημαίνει Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία. Αλλά και πολλές άλλες που προστατεύον ζώα και φυτά του πλανήτη μας.

Τα πέντε παιδιά της ιστορίας μας σκέφτονταν πώς αλλιώς θα μπορούσαν να βοηθήσουν τη Γερακίνα!

Αποφάσισαν λοιπόν να την υιοθετήσουν μαζί με παιδιά της Γ΄ και Δ΄ τάξης του σχολείου τους.

Τη βάφτισαν κιόλας!

Την είπαν Λίνα!

Συγκέντρωσαν ακόμη και χρήματα για τα ιατρικά της έξοδα. Ήταν πολύ χαρούμενοι που μ' αυτό τον τρόπο συμπαραστέκονταν στην καημένη τη Λίνα, τη Γερακίνα!

Η Γερακίνα έμεινε για θεραπεία οκτώ μήνες περίπου, ώσπου ήρθε η ώρα να γυρίσει στο φυσικό της περιβάλλον. Η φτερούγα της είχε γιατρευτεί!

Οι υπεύθυνοι του ΕΚΠΑΖ την πήγαν σε ένα ανοιχτό μέρος στον κάμπο ανάμεσα δύο χωριά, την Αγία Παρασκευή και το Νεοφράκτη Δράμας.

Μάλιστα κάλεσαν και τους φίλους της στην απελευθέρωσή της! Να τη λοιπόν!

Πετά πάλι στον ουρανό, χάρη στη βοήθεια των ανθρώπων!

Ήταν και πάλι η κυρίαρχη των αιθέρων!!!!