Δημοτικό Σχολείο Ποντοκώμης Ν. Κοζάνης

Στολίδια του Τόπου μας"

Συνοπτική Περιγραφή
του Προγράμματος

Εκπαιδευτικοί στόχοι του προγράμματος:

- Οι μαθητές να γνωρίσουν την αξία του νερού και τη συμβολή του στη δημιουργία και την εξέλιξη της ζωής.
- Να οικοδομήσουν έννοιες όπως υδάτινο οικοσύστημα, ευτροφισμός, βιοποικιλότητα, λεκάνη απορροής, αειφορία κ.ά.
- Να κατανοήσουν τα δομικά στοιχεία και τις λειτουργίες των λιμνών.
- Να προσεγγίσουν βιωματικά τις λίμνες αγγίζοντας, παρατηρώντας, συλλέγοντας πληροφορίες και υλικά, καταγράφοντας, συγκρίνοντας
- Να συνειδητοποιήσουν την ανάγκη λήψης μέτρων προστασίας των λιμνών, με στόχο πάντα το σεβασμό του περιβάλλοντος και την αειφόρο ανάπτυξη του λιμναίου οικοσυστήματος, ακόμη και να προτείνουν τρόπους ατομικής και συλλογικής δράσης.
- Να συμμετέχουν ενεργά σε παιχνίδια ρόλων, δραματοποίηση, κατασκευές, ομαδική ζωγραφική, συλλογή τραγουδιών, ποιημάτων, θρύλων και παραμυθιών κ.ά.
- Να εξοικειωθούν με την επιστημονική μεθοδολογία/έρευνα, την κριτική και δημιουργική προσέγγιση θεμάτων.
- Να εξασκηθούν στην ομαδική εργασία, στη συλλογή πληροφοριών, σε μετρήσεις με τη χρήση διαφόρων οργάνων, καθώς και να μάθουν να ερμηνεύουν τα αποτελέσματα των μετρήσεων σε σχέση με τις περιβαλλοντικές παραμέτρους και τις ανθρώπινες δραστηριότητες.

Εξωτερικοί συνεργάτες

· Ι.Γ.Μ.Ε. Περιφερειακή Μονάδα Δυτικής Μακεδονίας
· ΑΝ.ΦΛΩ. Α.Ε.
· Δήμος Αμυνταίου
· Οικολογική Κίνηση Κοζάνης
· Ε.Σ. Αμυνταίου
· Σύλλογος Προστασίας Βεγορίτιδας

Μεθοδολογία - Εκπαιδευτικές δραστηριότητες

- Περιβαλλοντικό μονοπάτι
- Έρευνα-μελέτη πεδίου
- Συνέντευξη-ερωτηματολόγιο
- Παιχνίδια ρόλων
- Πειράματα μετρήσεις
- Τήρηση "Ημερολογίου Δραστηριοτήτων"
- Δημιουργία "Περιβαλλοντικής Γωνιάς" στην τάξη
- Σύνθεση εργασίας- Τελική παρουσίαση

Οι μαθητές: Ακριτίδης Ι., Γρηγοριάδου Κλ., Μελίδης Χαρ., Μελίδου Αν., Μιχαηλίδου Πην., Παναγιωτίδου Δ., Παπαδόπουλος Μ., Χριστοφορίδης Θ., Χριστοφορίδης Ι., Ψωμιάδης Θ., Ακριτίδης Σάβ., Βαρταλάμη Δ., Γιαννακίδου Ελ., Ζούζι Ντ., Κουιρουκίδου Δ., Μιχαηλίδης Κ., Μιχαηλίδου Μ., Μουτάκη Στ., Παλασίδου Χρ., Σαμαράς Δ., Τσαμασλίδου Αν., Τσαχουρίδου Μ.,
Χατζηνικολάου Αλ., Χατζηνικολάου Αν., Χρυσοχοΐδου Σ., Κεΐσογλου Χαρ.,
Τσιόντζιου Μ., Τανής Νικ., Σαχινίδης Κ., Σαμαράς Π., Παναγιωτίδης Θ.,
Μιχαηλίδου Σ., Μελίδης Γ., Δινοβίτση Αικ., Βασιλειάδου Ν., Κίτσιος Μ.

Οι εκπαιδευτικοί: Αμαραντίδου Κ., Κυριακόπουλος Χρ., Τσιότσιας Κ.

Συμμετοχές 2005-06