"Η Λίμνη Ισμαρίδα "

Γυμνάσιο Νέου Σιδηροχωρίου

ΟΜΑΔΑ Γ

Οι μαθητές της τρίτης ομάδας συνέλεξαν πληροφορίες για τους κινδύνους, την προστασία της λίμνης και την αξιοποίησή της.

Απειλές και κίνδυνοι για τους υγρότοπους

Οι απειλές για τους υγρότοπους χωρίζονται σε δυο κατηγορίες, τις απειλές που δημιουργούνται από φυσικά αίτια και τις απειλές που προκαλούνται από τις ανθρωπογενείς επιδράσεις. Και οι δυο κατηγορίες προκαλούν καταστροφές στα οικοσυστήματα και τους υγροτόπους.

Μερικά από τα φυσικά αίτια είναι: η ξηρασία, η λειψυδρία, οι πλημμύρες, οι πυρκαγιές και οι εκτροπές ποταμών. Υπάρχουν όμως και τα ανθρώπινα αίτια όπου στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι: οι αποξηράνσεις, η ρύπανση, η υπερβόσκηση, έργα υποδομής, υπερθήρευση, παράνομη υλοτομία, υπεράντληση νερών, εντατικοποίηση της γεωργίας και εντατικός τουρισμός.

Στην Ισμαρίδα ή Λίμνη Μητρικού, μια αρκετά επικίνδυνη εξέλιξη των τελευταίων δεκαετιών αποτελεί η χρόνο με το χρόνο μείωση του βάθους της, προερχόμενη από τις φερτές ύλες που μεταφέρει ο ποταμός Βοσβόζης.

Υπάρχουν όμως κι άλλα προβλήματα στη λίμνη όπως η μόλυνση του νερού από τα (επεξεργασμένα) λύματα του βιολογικού καθαρισμού: απόβλητα στάβλων, λιπάσματα και φάρμακα από αγρούς που χύνονται στον ποταμό Βοσβόζη και στη συνέχεια καταλήγουν στην Ισμαρίδα με αποτέλεσμα το οξυγόνο της λίμνης να είναι σε χαμηλά επίπεδα δείχνοντας ότι υπάρχει πρόβλημα ευτροφισμού.

Προστασία της λίμνης

Η λίμνη Ισμαρίδα βρίσκεται σε ένα παράκτιο υγροτοπικό σύμπλεγμα. Αυτή η περιοχή αποτελείται από τη λίμνη Μητρικού που περικλείεται από εκτεταμένους καλαμώνες, παράκτιες λιμνοθάλασσες και αρμυρόβαλτους. Η λίμνη αποτελεί καταφύγιο για τα πουλιά της περιοχής. Κάποιο μέρος της περιοχής προστατεύεται από τη Συνθήκη Ραμσάρ. Η συνθήκη επιβάλλει κάποιους βασικούς κανόνες με κύριο στόχο τη διατήρηση του οικοσυστήματος από τις ανθρώπινες παρεμβάσεις που το απειλούν. Η συνθήκη τέθηκε σε ισχύ το δεκέμβριο του 1975 και ήταν η πρώτη σύμβαση που ασχολήθηκε αποκλειστικά με την προστασία των βιοτόπων.

Αργυροπελεκάνοι
Λαγγόνες

Στη λίμνη επιβιώνουν η λαγγόνα, το κεφαλούδι και διάφορα άλλα είδη πουλιών. Η λαγγόνα είναι είδος υπό εξαφάνιση. Η λίμνη χαρακτηρίζεται από πλούσια επιπλέουσα βλάστηση που αποτελείται από σπάνια και προστατευόμενα είδη. Στη λίμνη επίσης έχουν καταγραφεί 19 είδη ψαριών!

Προτάσεις

Οι λύσεις που προτείνονται είναι:
α) προστασία από τη ρύπανση των προσχώσεων του Βοσβόζη με απόβλητα λιπάσματα κ.λπ.
β) ο βιολογικός καθαρισμός των νερών που πέφτουν από τις βιοτεχνίες
γ) οικολογικές καλλιέργειες (χωρίς φυτοφάρμακα)