7ο ΤΕΕ Λάρισας

"Κάρλα, ξανά στην αγκαλιά του Θεσσαλικού κάμπου"

Συνοπτική Περιγραφή
του Προγράμματος

Στόχοι του Προγράμματος

-
Κατανόηση απ΄ τους μαθητές της επίδρασης της διαχείρισης του νερού στο έδαφος, στο κλίμα της περιοχής, στη γεωργία, στην οικονομία και γενικότερα στο περιβάλλον
- Έρευνα για την επίδραση της ανασύστασης της λίμνης Κάρλας στο περιβάλλον και στην τοπική οικονομία
- Διαπίστωση των πλεονεκτημάτων και μειονεκτημάτων που προέκυψαν και θα προκύψουν από την αποστράγγιση έως και την ανασύσταση της λίμνης

Σχεδιασμός

- Ο σχεδιασμός περιλαμβάνει τη συγκρότηση ομάδας από εκπαιδευτικούς και μαθητές, τη δημιουργία υποομάδων για συλλογή στοιχείων μέσω επισκέψεων και συναντήσεων.
- Επεξεργασία και σύνθεση των στοιχείων με στόχο την παραγωγή CDRom για το συγκεκριμένο θέμα.
- Επισκέψεις σε Δήμους και Κοινότητες που βρίσκονται περιμετρικά της λίμνης και επίσκεψη στο ΚΠΕ Καστοριάς.
- Για τη συλλογή στοιχείων προγραμματίζεται επίσκεψη στην περιφέρεια Θεσσαλίας, στη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Μαγνησίας καθώς και στο ΤΕΙ Μαγνησίας.

Παρουσίαση της Εργασίας

Η παρουσίαση της εργασίας θα γίνει στη σχολική κοινότητα.

Συμμετοχές 2005-06