Μεθοδολογία της Εργασίας

Για την υποστήριξη της περιβαλλοντικής ομάδας σε θέματα οργάνωσης και σχεδιασμού των δράσεών της προτείνεται αρχικά ένα πλάνο εργασίας:

Α΄Φάση

Δραστηριότητες προετοιμασίας

- ευαισθητοποίηση των παιδιών & συγκρότηση περιβαλλοντικής ομάδας (μαθητές, συντονιστές εκπ/κοί)

- συζήτηση και επιλογή του σχετικού θέματος

- προσδιορισμός στόχων

-σχεδιασμός πορείας προγράμματος

- επιλογή χώρων και μέσων μελέτης

- χωρισμός σε ομάδες εργασίας

Β΄Φάση

Συλλογή υλικού - Δραστηριότητες

- Επισκέψεις στους χώρους μελέτης (καταγραφή των χαρακτηριστικών του στοιχείων, μετρήσεις, φωτογραφίσεις κ.ά.)

- Βιβλιογραφική έρευνα, εύρεση σχετικού πληροφοριακού υλικού στο διαδίκτυο, συνεντεύξεις κ.ά..

- Επαφές, συζητήσεις και συνεργασίες με σχετικούς φορείς, την Τοπική Αυτοδιοίκηση, επιστημονικά ιδρύματα, ειδικούς επιστήμονες κ.ά..

- Άλλες δραστηριότητες
Γ΄Φάση

Σύνθεση - Παρουσίαση

- Συγκέντρωση και επεξεργασία υλικού

- Συζήτηση - Εξαγωγή συμπερασμάτων

- Δημιουργική έκφραση των γνώσεων και των εμπειριών που αποκτήθηκαν, των εντυπώσεων και των συναισθημάτων που δημιουργήθηκαν (εικαστικές δημιουργίες, περιβαλλοντικά παιχνίδια, θέατρο, συγγραφή κειμένων, δημιουργία αφίσας κ.ά.)

- Παρουσίαση των εργασιών και των συμπερασμάτων της ομάδας στο σχολείο και την τοπική κοινωνία

Δ΄Φάση

Δράσεις

- Ανάληψη σχετικών φιλοπεριβαλλοντικών δράσεων

- Δημοσιοποίηση των συμπερασμάτων στα ΜΜΕ

- Δημιουργία και έκδοση σχετικού εντύπου, CDRom, αφίσας κ.ά..

- Αποστολή υλικού στο Συντονιστικό ΚΠΕ και ανάρτησή του στην ηλεκτρονική σελίδα του δικτύου
Ε΄Φάση

Αξιολόγηση ως προς την...

- Επίτευξη των στόχων του προγράμματος

- Οργάνωση και συνεργασία της ομάδας

- Συμβατότητα με τα ενδιαφέροντα των παιδιών

Τα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που αφορούν στις λίμνες προτείνεται επίσης να συμπεριλαμβάνουν τρία ( 3 ) επίπεδα προσέγγισης:
1. Προσέγγιση της λεκάνης απορροής
2. Προσέγγιση της παραλίμνιας ζώνης
3. Προσέγγιση του καθαυτού λιμναίου οικοσυστήματος

Ειδικότερα, πρέπει να γίνει κατανοητό ότι μια λίμνη αποτελεί απεικόνιση όλων των γεγονότων που λαμβάνουν χώρα στη λεκάνη απορροής της (περιγραφή σχετικού εργαστηρίου, εδώ).
Λεκάνη απορροής και λίμνη αποτελούν ένα λειτουργικό σύστημα άμεσα και έμμεσα συνδεδεμένο με αλληλοσχετιζόμενα βιολογικά, φυσικά και χημικά στοιχεία που επηρεάζονται τόσο από τις φυσικές συνθήκες της περιοχής όσο και από την ανθρώπινη δραστηριότητα.
Τα χαρακτηριστικά του συστήματος λεκάνης απορροής και λίμνης εξαρτώνται από πολλές παραμέτρους όπως: η σχέση της έκτασης της λεκάνης απορροής και της λίμνης, οι καλλιέργειες και οι άλλες χρήσεις γης στην περιοχή, οι κλιματικές συνθήκες, τα εδάφη και η γεωγραφία της περιοχής, τα εφαρμοζόμενα μέτρα προστασίας.
Η συσχέτιση μεταξύ αυτών και άλλων παραμέτρων ποικίλει από περιοχή σε περιοχή και ακόμη από λίμνη σε λίμνη.
Γι' αυτό και κάθε λίμνη και η λεκάνη απορροής της είναι μοναδικά στον κόσμο συστήματα.

Στη συνέχεια, παρουσιάζονται κάποια γενικά χαρακτηριστικά στοιχεία που αφορούν στις λίμνες και περιγράφεται μία πρόταση προσέγγισής τους.