14ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΣΤ'
2005-06, 2006-07
"Η ΒΙΟΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΩΣ ΤΟ ΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΓΥΙΑΣ "
Παναγούλα Γιαννίκου
Παρασκευή Ζέζα

ΣΤΟΧΟΙ:

Κατανόηση της έννοιας της βιοποικιλότητας και της τεράστιας σπουδαιότητάς της για τη διατήρηση της ζωής στον πλανήτη.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ:

Οι έννοιες θα προσεγγιστούν μέσα από δραστηριότητες από διάφορα εκπαιδευτικά πακέτα ("Βιοποικιλότητα", "Βιώσιμες πόλεις", "Τα πουλιά στην πόλη", "Γνωρίζοντας τις ακτές") αλλά και φύλλα εργασίας που θα σχεδιάσει η Παιδαγωγική ομάδα.

Επίσης θα γίνει και προβολή σχετικών διαφανειών (WWF: Βιοποικιλότητα της Ελλάδας, "Τα πουλιά στην πόλη" της ορνιθολογικής εταιρείας κ.λπ.). Με τη συμμετοχή των αλλοδαπών μαθητών μας (3) και συνεπικουρούμενου του μαθήματος της Γεωγραφίας θα μιλήσουμε για τη βιοποικιλότητα σε παγκόσμιο επίπεδο (παραγωγή σχετικής αφίσας).

Σε τοπικό επίπεδο θα ασχοληθούμε με τη Βιοποικιλότητα στην παραλιακή ζώνη της πόλης μας (μόνο το χερσαίο τμήμα) ξεκινώντας από το ένα άκρο που είναι το σχολείο μας και θα φτάσουμε στο άλλο άκρο όπου βρίσκεται το μοναδικό κομμάτι άγριας φύσης που έχει απομείνει στην Πάτρα, το έλος της Αγυιάς. Στον παραπάνω χώρο θα γίνουν μελέτες πεδίου, περιβαλλοντικά μονοπάτια και θα οργανωθούν δράσεις/παρεμβάσεις, όπως κατασκευή φωλιών, σε συνεργασία με διάφορους φορείς (Τμήμα Πρασίνου του Δήμου) και συλλόγους που δραστηριοποιούνται στην περιοχή (Οικολογική Κίνηση Πάτρας, Πολίτες Πάτρας εν δράσει κ.λπ.).

Θα κατασκευαστεί μακέτα με το τμήμα της πόλης που θα ασχοληθούμε. Θα παραχθεί φυλλάδιο-λεύκωμα με την ποικιλία ειδών που βρίσκονται στο αστικό περιβάλλον, αφίσα και χάρτης με τη βιοποικιλότητα του έλους της Αγυιάς.

1. Θάνος Αγγελόπουλος
2. Εύη Βασιλοπούλου