1o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
2003-2004, 2004-2005, 2005-2006
Ε' και ΣΤ'
"ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ,
ΦΥΣΙΚΗ ΖΩΗ, ΥΙΟΘΕΣΙΕΣ ΤΟΠΩΝ"
Μπεροπούλης Γεώργιος
Μπίζιος Γεώργιος

• Γνωριμία των παιδιών με το άμεσο φυσικό και πολιτιστικό περιβάλλον της πόλης και της ευρύτερης περιοχής του δήμου "Ορεστίδος", ώστε να το βιώσουν σε όλο το μήκος και πλάτος (φυσικά στοιχεία, ιστορικά μνημεία, δρόμοι, δημόσια καταστήματα, πάρκα, πλατείες, παιδικές χαρές, κ.λπ.)

• Επαφή και διάλογος με ιθύνοντες, φορείς και απλούς ανθρώπους της πόλης ώστε να γίνει αντιληπτό, από τη μια οι προσπάθειες για την ανάπτυξη του τόπου μέσα από την ανάδειξη ιστορικών μνημείων και περιοχών ιδιαίτερου φυσικού κάλους, που η πόλη και η περιοχή διαθέτουν και από την άλλη η ανησυχητική άγνοια των πολλών γι' αυτά ως ιστορική οντότητα, ως φυσικά στοιχεία και που ίσως κινδυνεύουν και ως δυνατότητα η οποία μπορεί να προσφέρει την αναγκαία ώθηση για πρόοδο και ευημερία της πόλης και της ευρύτερης περιοχής.

• Ανάληψη δράσεων και πρωτοβουλιών και δημιουργία δυναμικής, μέσα από τα παιδιά, για την προστασία και προβολή της φυσικής και ιστορικής κληρονομιάς του τόπου μας.

σχολική χρονιά 2004-2005

σχολική χρονιά 2005-2006