ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

Στις σχολικές ομάδες του δικτύου παρέχεται η δυνατότητα αξιοποίησης του παρακάτω εκπαιδευτικού υλικού. Δημιουργήθηκε από τους εκπαιδευτικούς του ΚΠΕ Καστοριάς και απευθύνεται σε μαθητές και εκπαιδευτικούς Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης. Περιλαμβάνει έντυπες και ψηφιακές εκδόσεις που παρέχουν το θεωρητικό υπόβαθρο για την κατανόηση της λειτουργίας του λιμναίου οικοσυστήματος και προτείνουν τρόπους προσέγγισής του.

Βασική έκδοση αποτελεί το υλικό ψηφιακής μορφής με τίτλο "Λίμνες: Πηγές Έμπνευσης για Προγράμματα Π.Ε.". Στην ενότητα "Λιμνολογία" προσεγγίζονται έννοιες που αφορούν στη δομή και στις λειτουργίες του λιμναίου οικοσυστήματος (εδώ και εδώ).

Αξιοποιώντας παραλίμνια περιοχή της Λίμνης της Καστοριάς, σχεδιάστηκαν φύλλα εργασίας για δραστηριότητες πεδίου που επίσης περιλαμβάνονται στο προαναφερόμενο CDRom.
Ο σχεδιασμός τους για το συγκεκριμένο περιβάλλον δεν στερεί τη δυνατότητα αξιοποίησής τους και σε άλλα λιμναία περιβάλλοντα (εδώ).

Η προσέγγιση των βιοτικών παραγόντων του λιμναίου οικοσυστήματος, πιθανόν, να συνιστά έναν από τους βασικούς στόχους ενός προγράμματος. H ψηφιακή έκδοση "Εργαστηριακές Ασκήσεις με Μικροσκόπιο: Πλαγκτικοί Οργανισμοί της Λίμνης" εισάγει τους μαθητές στον μικρόκοσμο της λίμνης (εδώ).

"16 Ερωτήσεις για το Φαινόμενο του Ευτροφισμού", πρόκειται για ψηφιακή διαδραστική άσκηση για την εκτίμηση της κατανόησης των αιτίων και συνεπειών του ευτροφισμού (εδώ).

Λίμνη και λεκάνη απορροής αποτελούν ένα δυναμικό σύστημα αλληλεπιδράσεων.

Η γεωμορφολογία της λεκάνης απορροής, οι κλιματικές συνθήκες, οι λειτουργίες των οικοσυστημάτων της, οι εφαρμοζόμενες διαχειριστικές πρακτικές αλληλεπιδρούν και αλληλεξαρτώνται, ενώ συχνά το αποτέλεσμα των παραπάνω αλληλεπιδράσεων «αντικατοπτρίζεται» στη λίμνη, καθιστώντας την «τελικό αποδέκτη».
"Λίμνη - Λεκάνη Απορροής - Διαχείριση", ο τίτλος εργαστηρίου που περιγράφεται εδώ.

Με αφορμή τον ορνιθολογικό πλούτο της λίμνης της Καστοριάς και αποβλέποντας στην προσέγγισή του δημιουργήθηκε η έκδοση "Οδηγός Αναγνώρισης: Τα Πουλιά της Λίμνης της Καστοριάς και της Λεκάνης Απορροής της". Λόγω του αριθμού των ειδών ορνιθοπανίδας και των διαφορετικών βιοτόπων που παρουσιάζει, παρέχει τη δυνατότητα αξιοποίησής του από μαθητικές ομάδες όλης της χώρας που προσεγγίζουν υγροτοπικά οικοσυστήματα των περιοχών τους (εδώ).
Σύντομος οδηγός αναγνώρισης (.pdf) εδώ.

Στους "μικρούς εξερευνητές" της λίμνης (παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας) το σύνολο εκδόσεων (3 βιβλία, 27 φύλλα εργασίας, 4 αφίσες) που περιλαμβάνεται στο βαλιτσάκι "Μια Σταγονοπαρέα στη Λίμνη μας" παρέχει πληροφορίες, απαντήσεις, προκλήσεις, ιδέες (εδώ).

Τα περιεχόμενα της έκδοσης "Οι Δρόμοι του Νερού - Η Λίμνη της Καστοριάς" αποτελούν μία ακόμη πηγή πληροφόρησης στην οποία μπορούν να ανατρέξουν οι σχολικές ομάδες του δικτύου (εδώ).

Το εκπαιδευτικό υλικό του δικτύου συμπληρώνουν οι αντίστοιχης θεματολογίας εκδόσεις των συνεργαζόμενων Κ.Π.Ε. του δικτύου. Ανατρέξτε στις αντίστοιχες ιστοσελίδες.